Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yıldönümü kutlanıyor

24.04.2018

Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yıldönümü kutlanıyor

Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yıldönümü töreni Şehitler Abidesi’nde düzenlendi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yıldönümü törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Duncan, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy, Avustralya İçişleri Bakanı Peter Duttorn, Fransa Savunma Ataşesi Colonel Valery Sens ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi’nde düzenlenen tören, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına çelenk bırakılması, saygı duruşu, saygı atışı ile İstiklal Marşı eşliğinde bayrağın göndere çekilmesiyle başladı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan yaptı. İtilaf devletleri adına İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Türkiye Cumhuriyeti adına ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliği’nin konserinin ardından tören geçişi yapıldı. Tören geçişine Türk askerleri, yabancı askerler, gaziler, izciler ve Çanakkale kara savaşlarında şehit veren liselerin öğrencileri katıldı.

F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen dünyadaki sayılı akrobasi timlerinden olan Hava Kuvvetleri Komutanlığının ekibi SOLOTÜRK’ün gösterisi yerli ve yabancı izleyicilerden büyük ilgi gördü.

SOLOTÜRK’ün gösteri sunduğu törenler, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan’ın şehitlik defterini imzalaması ve ardından şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

İHA

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz