Çanakkale Büyükşehir oluyor.. EN ÖNEMLİ KRİTER : 500 BİN NÜFUS

16.01.2018

Çanakkale Büyükşehir oluyor.. EN ÖNEMLİ KRİTER : 500 BİN NÜFUS

AK Parti, büyükşehir sayısını artırıyor. Nüfusu 500 bin kişiyi bulan iller arasına 12 kent daha eklenecek. Tasarı, Erdoğan’dan onay bekliyor.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, 2019 yerel seçimleri öncesinde hükümetin illerin statüsünde yapmayı düşündüğü değişikliğin ayrıntıları ortaya çıktı.  AK Parti, halen 30 olan büyükşehir sayısını 42’ye çıkarmaya hazırlanıyor. 500 bin nüfusunu aşan 12 il büyükşehir statüsüne geçecek. Eğer, nüfus kriteri 300 bine düşürülürse bu sayı 58’e kadar çıkabilecek. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı büyükşehir düzenlemesi önceki hafta BaşbakanBinali Yıldırım’a sunuldu. 4 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmada bazı düzenlemeler alternatifli olarak anlatıldı. Büyükşehir statüsüne geçecek iller için 2 ayrı nüfus kriteri üzerinde duruldu. 81 il ‘büyükşehir’ ve ‘bütünşehir’ olarak ikiye ayrılacak.

EN ÖNEMLİ KRİTER : 500 BİN NÜFUS 

Başbakan Yıldırım’ın ‘olur’ dediği düzenleme önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlatılacak. Erdoğan’ın vereceği talimat sonrasında düzenlemeye son şekli verilecek. Buna göre nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsüne kavuşacak. AKP’nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir statüsü için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen Afyonkarahisar, Sivas, Adıyaman, Tokat, Zonguldak, Elazığ, Batman, Kütahya, Ağrı, Çorum, Osmaniye ve Çanakkale büyükşehir olmaya hak kazanacak.

BİR OLASILIK DAHA VAR

Diğer tartışılan bir seçenek ise büyükşehir statüsü için alt sınırın 300 bin nüfus olması yönünde. Binali Yıldırım’ın sıcak bakmadığı düzenleme kabul görürse büyükşehir sayısı 58’e çıkacak. Kentler için 300 bin nüfusu baz alınırsa büyükşehir statüsüne geçecek iller arasına Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce, Uşak, Kırklareli, Niğde, Bitlis, Rize, Amasya, Siirt eklenmiş olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Bolu sadece 14 kişi ile düzenlemeden yararlanamayacak. Bolu’nun nüfusu 2016’da yapılan nüfus sayımına göre 299 bin 896 olarak hesaplanmıştı. Ayrıca, Büyükşehir statüsü elde edecek illerdeki tüm köyler tarih olacak. Köyler yeni dönemde mahalleye dönüşecek. Köylerde yaşayan vatandaşlar ise 2019’daki belediye seçimlerinde büyükşehir adayına oy verecek. Düzenlemenin 2019’da uygulanabilmesi için 30 Mart’tan önce Meclis’ten geçmesi gerekiyor.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz