Çanakkale Basını Böyle Zulüm Görmedi!

23.10.2016

Çanakkale Basını Böyle Zulüm Görmedi!

Bir yıl önce Çanakkale’de kurulan Basın İlan Kurulu Çanakkale Yerel Basınına ceza yağdırdı. 8 gazeteye 5 bin ile 75 bin lira arasında ceza kesti. 5 gazetenin ise tüm resmi ilan hakkını dondurdu. 40 yıllık geçmişi olan Olay Gazetesi ilan hakkı dondurulanlar arasında yer aldı.

Gazete İmtiyaz sahiplerinin bazıları bunun siyasi olduğunu, bazıları adil davranılmadığını, bazıları ise tüm Çanakkale basınının sindirilmek istendiği yorumunu yaptı. Ceza alan tüm gazeteler mahkemeye gidiyor….

 

Basın İlan Kurulu Denetlemesinden sonra Çanakkale’de yayınlanan günlük gazetelerden Gündem Gazetesi’ne 87.500 TL, Kalem Gazetesi’ne 62.000 TL,  Burası Çanakkale Gazetesi’ne 5.000 TL, İşte Çanakkale Gazetesi’ne 64.000 TL ve Günaydın Çanakkale Gazetesi’ne 32.000 TL para cezası verildiği öğrenildi. Uygulanan para cezaları dışında, Boğaz Gazetesi, Olay Gazetesi, Objektif Çanakkale Gazetesi, Haber Gazetesi ve Yaşam Gazetesi’nin resmi ilanları kaldırıldı. Adı geçen gazeteler resmi ilan yayınlayamayacak ve ayrılan bütçeden pay alamayacak.

 

Gazete denetiminde bakılan kriterlerde eksikliklerin olabileceği ancak direkt olarak ceza verilmesinin hatayı düzeltmeyi destekleyici bir uygulama olmadığını söyleyen yerel gazete sahipleri haklarını arayacaklarını ifade ettiler. Diğer yandan. Günlük gazetelerde çalıştırılması gereken muhabir, grafik, redaktör, yazar gibi kadroların maliyetlerinin cezalar sonrasında gazete sahiplerini zora sokacağı ve Çanakkale basınında kapanan gazetelerin olabileceği öne sürülüyor.

Aynalı Pazar

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz