Çanakkale 1915 köprüsü ile ilgili mukayese

17.03.2017

Çanakkale 1915 köprüsü ile ilgili mukayese

1915 çanakkale köprüsü’nün temeli 18 mart 2017’de atılacak. hükümet kanadından ve meslek odalarından yetkililerin projeye ilişkin farklı beyanları derledik.

“seyahat süreleri kısalacak”

1ulaştırma bakanı ahmet arslan, 16 eylül 2016’da yaptığı açıklamada “köprü, gelibolu ile lapseki arasında yapılacak. köprünün tek fonksiyonu sadece gelibolu’dan lapseki’ye geçiş sağlamak değil. o köprü, avrupa’dan gelen, ege’ye ve batı akdeniz’e inecek yük hareketinin istanbul’a girmeden hemen inebilmesini, seyahat süresinin çok kısalmasını sağlayacak.” dedi.

“marmara’da ekonomi ve ticaret canlanacak”

2bakan, 18 ağustos 2016’daki açıklamasında “1915 çanakkale köprüsü’nü ve bağlantı yollarını tamamladığımızda marmara denizi’nin etrafında ring oluşturmuş olacağız. yoğun sanayinin olduğu bu bölgede ekonominin ve ticaretin aynı şekilde canlanması, bu ring marifetiyle yük hareketinin limanlara daha kolay erişebilmesi ve adeta yükün kapıdan kapıya gitmesini çok kolaylaştırmış olacağız. böylece kars’ta, ardahan’da, ığdır’da, ağrı’da olması fark etmez, 786 bin kilometrekarede kim yaşıyorsa hepsinin sosyal refahının artırılması adına bir katma değer oluşacak. dolayısıyla 1915 çanakkale köprüsü sadece çanakkale’nin değil, bütün marmara denizi etrafındaki coğrafyanın, ülkemizin projesidir. sağlayacağı katma değer ve sosyal devlet anlayışı ile ülkemizin insanına dokunan, insanımızın refahını artıracak projeler yapıyoruz. işte onların kaynağını bunlardan oluşturacağımız katma değerle sağlamış olacağız.” dedi.

“lodosta, fırtınada durulup beklenmeyecek”

3ak parti grup başkanvekili ve çanakkale mv. bülent turan da 21 kasım 2016 tarihinde “köprü bitince çanakkale, lodosta geçilemeyen, fırtınada durulup beklenen, rüzgarda geride kalan bir il olmaktan çıkacak.” açıklamasında bulundu.

“ayak açıklığı en uzun asma köprü olacak”

4binali yıldırım, 25 ekim 2016’da yaptığı açıklamada, “köprüden geçiş süresinin, viyadük dahil 3 dakika; köprüden geçiş ücretinin 15 euro artı kdv olacağını” bildirdi. yıldırım, “ayak açıklığı en uzun köprünün, japonya’daki akashi köprüsü olduğunu, çanakkale 1915 köprüsü’nün, akashi köprüsü’nden daha uzun olacağını” söyledi.

fotoğraf: aa

gelibolu yarımadası’nın silüeti düşünüldü

5binali yıldırım kendisine yöneltilen “çevre duyarlılığının yavuz sultan selim köprüsü’nde olduğu gibi çanakkale 1915 köprüsü’nde de olup olmayacağı” şeklindeki soruya “hem de nasıl. onların çalışmaları baştan yapıldı. en uygun güzergahtan biri tarihi yarımadadan direkt çanakkale’ye geçiyordu, şehrin hemen yakınından. o güzergahı gelibolu yarımadası’nın silüetini bozmasındiye 50 kilometre lapseki tarafına çektik. biraz çanakkale’ye uzaklaştı, maliyeti de arttı ama önemli değil. insanların huzurlu olması önemli. yaptığınız iş vatandaşın içine sinmezse hem yoruluyorsunuz hem de yapılan iş makbule geçmiyor. o bakımdan bu, çanakkale’de herkesin itirazsız kabul ettiği bir proje oluyor. o yönüyle rahatız.” şeklinde cevap verdi.


“kaz dağları’ndaki yapılaşmanın tetikleyicisi”

1bursa şehir plancıları odası yönetim kurulu üyesi hakan kandemir, 18 ağustos 2016’da yaptığı değerlendirmede “köprüyle beraber yapılacak yeni otoyolların kaz dağları ve bölgedeki tarım alanlarına büyük zarar vereceğini, planın tüm marmara’nın özellikle güney marmara’nın çehresini değiştireceğini, marmara’nın etrafının bir kelepçe gibi otoyollarla çevrileceğisöyledi. kandemir, “çanakkale ve balıkesir bölgeleri türkiye’nin tahıl deposu olarak adlandırılıyor ve orada milli park olan kaz dağları da var. lapseki’den sonra kaz dağları’nın kuzey yamacından balıkesir’e kadar otoyol yapılacak ve bu otoyollar orada gerçekleşecek yapılaşmanın alt yapısını, tetikleyicisini oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“marmara bölgesi saldırı altında”

2tmmob 17 aralık 2016 tarihinde düzenlediği etkinlik ile istanbul yavuz sultan selim köprüsü, kuzey marmara otoyolu, kınalı-çanakkale otoyolu, 1915 köprüsü, çanakkale-balıkesir otoyollarından oluşan ringin doğaya, çevreye ve tarıma etkilerini tartıştı. panelde konuşan hakan karademir “marmara bölgesi saldırı altında. projede istanbul odaklı olarak dizayn edilmiş bir marmara bölgesi var” eleştirisini getirdi.

“sanayi bölgeleri, termik santraller, taş ocakları var”

3panelde konuşan çevre mühendisleri odası genel başkanı baran bozoğlu, otoyol ve köprü etrafında gelişmesi planlandırılan sanayi ve termik santral bölgelerinin marmara bölgesi’ne büyük zararı olacağını belirterek bölgede ağaç kıyımı yaşanacağını” ifade etti. bozoğlu, “7 tane şantiyekurulacak. 19 tane taş ocağı kurulacak. ve raporun her yerinde şu ifade var, diyor ki ’çed raporu çıktıktan sonra yol güzergahı değişebilir.’ yani var olan yol güzergahının değiştirilerek başka bir yol güzergahı olabileceğine dair ifadeler var. yolun nereden geçeceği henüz netleşmemiş gibi görünüyor. çünkü değişiklik olabilir diyor. ama bizim beklediğimiz projenin gerçeğine dair çed raporu yapmanız lazım. yani yarın güzergah değişti çed raporunu yenileyecek misiniz? ne yapacaksınız?” dedi. “proje kapsamında 100 milyon metreküplük hafriyatçıkacağını” bildiren bozoğlu, “bu hafriyatın nasıl bertaraf edileceği, nerelerde kullanılacağı, hangi belediyelerin bu hafriyatı alacağı ya da ormanlarımıza mı atılacağı konusunda çed raporunda herhangi bir bilgiye rastlayamadığını” sözlerine ekledi.

“10 bin futbol sahası kamulaştırılacak”

4panelde konuşan çanakkale ziraat mühendisleri odası yönetim kurulu üyesi irfan mutluay, 10 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanın kamulaştırılacağını ve bir daha geri dönülmez bir biçimde tarımdan koparılacağını, bölgedeki çiftçilerin tarımsal faaliyetleri sürdüremeyeceklerini ve işlerini kaybedebileceğini” söyledi. “çed raporunda yer alan ‘kamulaştırma bedeliyle gelir kaynağında kayıplara sebep olabilecek, dolayısıyla hak sahipleri farklı iş olanaklarına yönlendirilecektir.’ ifadesini itiraf olarak değerlendirdiğini” belirten mutluay “şu andan itibaren arazisini kaybedecek çiftçilerin yeniden burada başka bir arazi satın alarak tarımsal faaliyetleri devam ettirebilme şansları yoktur. bu bölgede zaten spekülatif arazi satışlarında ciddi artışlar, hareketler yaşanmaktadır ve tekrar bir kamulaştırma bedeli olan çiftçimizin, üreticimizin yeniden bir arazi satın alarak tarımsal faaliyetlerine devam etme şansı yoktur ve bunların çoğunluğu göç ederek metropollerde sermayenin, taşeron sisteminin ucuz iş gücünü oluşturacaklardır.” dedi.

“50 bin dekar tarım alanı yok olacak”

5ziraat mühendisleri odası çanakkale şube yönetim kurulu, 10 ocak 2017’de yaptığı açıklamada “eğer söz konusu projeler hayata geçerse kısa vadede, tamamı ilimiz dâhilinde olmasa da 50.000 dekar tarım toprağının tarım dışına çıkarılmak zorunda kalınacağını öğrendik. bu büyüklük kumkale ovasının %50’sine yakındır” ifadelerine yer verdi.


ihale süreci ve yapım sözleşmesinin imzalanması

26 ocak 2016 günü kınalı (istanbul)-tekirdağ-çanakkale-savaştepe (balıkesir) otoyolu projesi malkara-çanakkale (1915 çanakkale köprüsü dahil) kesimi için yap-işlet-devret modeli̇ kapsamında ihale yapıldı. ihale için 11’i yabancı 24 şirket ihale dokümanı satın aldı.

ihalede teklif veren firmaların isimleri şöyle:

1- daelim (kore) — limak — sk (kore) — yapı merkezi ogg (ortak girişim grubu)

2- ıhı (japon) — ıtochu (japon) — join (japon) — makyol — nurol — japon express way (japon) ogg

3- cengiz — kolin — crbc (çin) ogg

4- ıc içtaş — astaldi (italyan) ogg

en uygun süreyi [5,5 yıllık yapım süresi dahil önerdikleri süre toplam 16 yıl 2 ay 12 gün] veren, yurt dışında başarılı projelere imza atmış ülkemizden limak ve yapı merkezi ile güney kore’den, ülkemizde avrasya tüneli yapımında yer alan sk, daelim.” — ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı ahmet arslan

16 mart 2017

https://140journos.com/mukayese-%C3%A7anakkale-1915-k%C3%B6pr%C3%BCs%C3%BC-ile-ilgili-h%C3%BCk%C3%BCmet-ve-meslek-odalar%C4%B1n%C4%B1n-5-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1-fde39f375cc6#.ehxa244hd

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz