Çan’a yeni bir Kız yurdu projesi

02.02.2018

Çan’a yeni bir Kız yurdu projesi

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Çanakkale’de KYK’ya bağlı toplamda 11 yurt olduğunu belirten Kılıç “Yurtlarımızda toplam 8238 öğrenci var. Müdürlüğümüze bağlı 4’ü kız 3’ü erkek olarak merkezde 7, Biga’da 1 kız 1 erkek, Gökçeada ve Gelibolu’da birer kız yurdu olmak üzere toplamda 11 yurdumuz var. Bunların toplam öğrenci kapasitesi 8238’dir.5352 kız, 2886’sı da erkektir. İl merkezinde 4402 kız 2094 erkek olmak üzere toplam yatak kapasitesi 6496’dır. Şimdi yeni bir yurdumuz yapıldı. Safiye Hüseyin Yurdu’nu 4 Ocak’ta açıyoruz. Kerime Sultan Yurdu öğrencilerini oraya taşıyacağız.4 Ocak’tan itibaren toplu nakil yapacağız. Kerime Sultan Kız Yurdu da Erkek Yurduna dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Finaller bittikten sonra yurdun hizmete açılacağını belirten Kılıç böylelikle yurda yerleşmeyi bekleyen kız ve erkek yedek tüm öğrencilerin yurtlara yerleştirileceğini vurguladı. Yurda başvuruyu kaçırmış, yurttan bir sebeple ayrılmış veya yurda geri dönmek isteyen öğrencilere yeniden başvuru hakkı getirileceğini ifade eden Kılıç yeni yurtlar hakkında da şunları söyledi:

“TEDAŞ’ın karşısında büyük binalarımız var depremden dolayı boşaltılmış.1250 kişilik yeni yurt yapılacak. Çan ilçesinde yeni bir yurt projemiz var. Kız yurdu olacak. Biga’da kız yurdumuzun alanı baya bir geniş yeni bir blok yapmayı planlıyoruz. Lâpseki ilçemizde de yeni bir yurt projemiz var”

KYK İl Müdürlüğü’nün öğrencilere yönelik birçok farklı alanda programlar gerçekleştirdiğini söyleyen Kılıç “Bütün yurtlarımızda futbol, masa tenisi, satranç, voleybol var. Bunun yanında atölye kurslarımız, ebru kursumuz, yabancı dil, diksiyon ve işaret dili kurslarımız da var. Bunların dışında salon programlarımız var. Bu dönem 3 tane salon programı yaptık. Birincisinde Sakarya öğretim görevlisi Ebubekir Safaoğlu’nu getirdik. Doktor Sadık’la girişimcilik konferansı verdik. En son hafta da ise Canan Karatay’la sağlık alanında bir konferansımız oldu. İkinci dönemde de bu alanda salon konferanslarımıza devam edeceğiz. İlimize gelen misafirlerimizi bir müddet ağırlıyoruz. Her yıl düzenli olarak yaptığımız ‘’Kuruluştan Kurtuluşa’’ diyen bir gezi programı var. Bütün Türkiye’deki KYK’da kalan gençlerimizi Çanakkale’de ağırlıyoruz. Bunların dışında geçen hafta buradan yine Konya gezisine öğrencilerimizi gönderdik. Balkanlar gezimiz olacak. Bu tip konferanslarımıza, atölyelerimize, etkinliklerimize katılan öğrencilerimizden seçiyoruz. En çok etkinliğe katılan öğrencileri seçip onları gönderiyoruz. Bahsetmeyi unuttuğumuz ağaç dikme etkinliği oldu. Bu sene 3 Aralık’ta yaptık. Tüm Türkiye’de 81 ille birlikte biz de yaptık.300-400 tane ağaç diktik. İkinci dönemde 18 Mart programımız olacak yine.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz