Çan Üç Ayları Yeni Camisiyle Karşıladı

31.03.2017

Çan Üç Ayları Yeni Camisiyle Karşıladı

Çan Belediyesi’nin yer tahsisi ve katkılarıyla yapımı tamamlanan Karşıyaka Emir Sultan Cami cuma günü, cuma namazı sonrasında yapılan törenle ibadete açıldı. Selçuklu dönemi mimari tarzından esinlenerek inşa edilen cami gerek mimarisi, gerek içyapısı gerekse de çevre düzenlemeleri ile göz dolduran bir eser olarak Karşıyaka Mahallesi’ne kazandırıldı.

            Cuma namazının kılınmasının ardından başlayan Karşıyaka Emir sultan camii açılış programı, Emir Sultan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa SEZEN, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman KUZU ve Çanakkale Milletvekili Ayhan GİDER ’in konuşmaları ile devam etti.

            Emir Sultan Cami için düzenlenen açılış programında konuşan Emir Sultan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa SEZER camilerin dinimiz açısından önemine dikkati çekerek; bu caminin yapılmasıyla Karşıyaka Mahallesi’nde büyük bir ihtiyacın GİDERildiğini söyledi. SEZER; “ Bu cami hayırsever insanlarımızın yardımları ile bugünlere geldi. Belediye Başkanımız bu kayalıkların olduğu araziyi bize tahsis etti. O olmasaydı burasını yapmak bir hayalden öteye geçemezdi. Camimizin yaptırılmasında en büyük pay ise hacı Hasan SEZER ağabeyimize ait. Sonrasında ise; kimi hayırseverler caminin çatısının yapımını, kimi minaresinin yapımını kimi ise başka şeyleri üstlendi. Buranın inşasında hayrı olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Belediye Başkanı Abdurrahman KUZU: “Bizim tek derdimiz, bu şehre hizmet etmek ve sizlerin hayır duasını almaktır.” 

            Başkan KUZU tüm Çanlıların rahmet ve bereket mevsimi üç aylarını tebrik ederek, “Emir sultan Cami başta Karşıyaka Mahallesi sakinlerine olmak üzere tüm ilçemize hayırlı olsun, buranın yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” dedi.

KUZU konuşmasını şöyle sürdürdü: Sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa(S.A.V.) da hadis-i şerifinde :“Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder” buyuruyor. Sözlerime son verirken mübarek üç aylarımızın bu ilk Cuma gününde bu güzel eserin açılışına geçmeden önce yapımında emeği geçen başta Emir Sultan Camimizin banisi Hasan SEZER abimiz, cami yaşatma derneği başkanımız Mustafa SEZEN’e ve bu caminin yapılması için küçük büyük her ne kadar olursa olsun en ufak bir bağışta bulunan, çorbada benim de tuzum olsun diyerek hayırda bulunan her bir hemşerime gönülden teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Şu caminin yapımında bir tek tuğlası olandan,1 kuruş yardımda bulunandan, burada çalışan işçilerimize bir yudum su getiren teyzelerimizden, Allah razı olsun. İnşallah onlarda efendimizin hadis-i şerifinde müjdelediği o kişilerden olurlar. Ondan nasiplenirler. Bizim duamız budur. Son olarak da bizlerden de bu mübarek günlerde hayır dualarınızı eksik etmeyin. Çünkü biz inanıyoruz ki; dua tüm kapıları açar…

Çanakkale Milletvekili Ayhan GİDER: “Bu Bizim Kadim Kültürümüzde Olan Bir Külliye Açılışı.” 

Çanakkale milletvekili Ayhan GİDER kürsüye davet edilmesinin ardından yaptı konuşmada; “Birçok açılış yapıyoruz bir çok temel atıyoruz ama bugünün verdiği haz bambaşka. Bugün sadece bir cami açılışı veya sadece bir sağlık ocağı açılışı değil. Bu bizim kadim kültürümüzde olan bir külliye açılışı. Sağ olsunlar burayı düşünenler, planlayanlar külliye olarak planlamış ve bundan sonra yapılan bu eserin masraflarını da çıkaracak şekilde gelir getiren mülkleriyle birlikte yapmışlar. Ben bu anlamda belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu güzel camiyi yaptıran hasan amcamıza da çok teşekkür ediyorum. Ayrıca cami derneğinin üyelerine de teşekkür ediyorum. Paylaşmanın en güzel halini yaşıyor onlar.” Dedi.

            Yer tahsisini Çan Belediyesi’nin yaptığı Emir Sultan Cami, 400 kişilik cemaat kapasitesi ile Çan’ın en yeni camileri arasında yerini aldı.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz