ÇAN, MEHTER İLE COŞTU

31.05.2018

ÇAN, MEHTER İLE COŞTU

Çan Belediyesi 10. Ramazan Etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor.

Ramazan ayının, Manevi ve milli heyecanın doruk noktada yaşandığı etkinliklere katılan Çanlı vatandaşlar ise; “nerde o eski Ramazanlar demiyoruz artık. O dolu dolu geçen, hatıralarımızdan silinmeyen Ramazanları buralarda yeniden canlandıran Abdurrahman Kuzu Başkan’dan Allah razı olsun. O Belediye Başkanı olmadan önce iftarımızı eder teravihe giderdik, sokaklar bomboştu. Şimdi ise 10 yıldır rengârenk bir Ramazan yaşıyoruz. Allah onu başımızdan eksik etmesin.” diyor.

 Çan Belediyesi El Sanatları Atölyesi’nin çalışmalarının görücüye çıktığı serginin açılışında bulunan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu; “ birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz el sanatları atölyemizin geleneksel sergisinde, burada bulunan kursiyerlerimizin yıl içerisinde yaptıkları eserleri göreceğiz. Bizim için kıymetli olan Çan Belediyesi El Sanatları Atölyemizde 100’e yakın kursiyerimizin burada kaliteli vakit geçirmesi.” Şeklinde konuştu.

 

30 Mayıs akşamı saat 19.00 sıralarında başlayan şehir turunun ardından Şehir Meydanında gerçekleştirilen Ramazan etkinliğinde sahne alan Tarihi Bursa Mehter Takımı takımı ise Çanlıların coşkulu bir Ramazan gecesi yaşamalarını sağladı. İcra ettiği mehter konserine, Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman KUZU, AK Parti Çan İçe Başkanı Murat OKAN, AK Parti Kadın Kolları, AK Parti Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, STK’lar ile yüzlerce Çanlı katıldı.

Çan halkı, vakur duruşları, renkli kostümleri, farklı enstrüman ve yürüyüşleriyle Bursa Mehteran Ekibi, seslendirdikleri marşlar ve eşsiz kılıç kalkan gösterisinin ardından Tarihi Bursa Mehter Takımı ve Kılıç Kalkan ekibini alkışlarıyla ödüllendirdi.

Gecenin sonunda konuşma yapan Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman KUZU, “Mehteran, ecdadımızın ayak sesleridir… Mehterin bizim tarihimizde ayrı bir yeri var. Çünkü ecdat bunu kullanmış, bu bizim genlerimizde var. Şunu biliyoruz ki Osmanlı savaşa giderken önden mehteran ekibi gidermiş. Bunun anlamı şu; Osmanlı bu topraklara ayakbastı, dosta güven, düşmana korku salmaya geldi. Bu duyguları bize yaşatan Bursa Mehteran Ekibine, 10 yıldır bu meydanları coşku ile dolduran siz değerli Çan halkına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz