Çan ilçesindeki “tuleremi” hastalığına kim dur diyecek?

25.03.2019

Çan ilçesindeki “tuleremi” hastalığına kim dur diyecek?

Son bir kaç aydır Çan’da tularemi hastalığına yakalanan yakınları olanlar seslerini Facebook üzerinden duyurmaya çalışıyor. Ancak yetkililerden bir açıklama yapılmıyor.

Çan’da yüzlerce hastanın olduğu ve Çanakkale 18 Mart üniversitesi Enfeksiyon biriminde tedavileri sürdüğü belirtiliyor.

Hastalığın teşhisinin zor olması, hastaların bilgilendirilmediğinden, hastalık ilerliyor. Bulaşıcı olması ise başka vahim bir konu. Hastalığın kuluçka döneminde teşhisini yapılması ve tedaviye başlanması çok önemli.

ÇAN’DA BULAŞICI OLAN TULAREMİ HASTALIĞI İÇİN ÖNLEM ALINDI MI?

Çan’da yüzlerce hasta olduğu söylenmesine karşın hiç bir önlem alınmadığı, vatandaşın bu konu da bilgilendirilmediği söyleniyor. Yurt dışında ki yakın dostları olanlarsa yurt dışından tedavi ve teşhiş için yardım almak zorunda bırakıldıklarını, bu hastalığın tedavi için kullanılan ilaçların ise zor bulunduğundan yakınıyorlar.

Hastalar hayatlarını kaybetmeden önlem alınmasını istiyorlar.

Belediye su depolarını temizlemiyor mu?

Ayrıca ulaştığımız hastalar, isimlerinin yazılmamasını, resimlerinin kullanılmamasını istemekteler. Yukarıda resmini gördüğünüz kişi ancak suratının kullanılması şartı ile Çan’da çekilen bir resimdir.

Diğer taraftan içme suyu olan AKSU’da mı bu hastalığın olduğu yada kullanma suyundan mı geçtiğinin bilinmemesi Çan halkının endişelerini artırıyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir hastanın facebooktaki gönderisini paylaşıyoruz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz