Çan Hava Kalitesi 3 Şubat 2017 Cuma HASSAS

03.02.2017

Çan Hava Kalitesi 3 Şubat 2017 Cuma HASSAS

2013 Nisan ayı verilerine göre, ısınma kaynaklı hava kirliliğinden ortaya çıkan Kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek bulunduğu ilçelerin başında gelen Keşan ve ikinci sırada yer alan Çanakkale Çan’da hava kirliliğinin nedeni kalitesiz kömür kullanımı olarak belirlenmişti.

Bu nedenle kalitesiz Çan Kömürünün ilçede yakılması yasaklanarak, doğalgaz kullanımı teşvik edilerek %80′ lere çıkmasına karşın, Hava Kalitesi her geçen gün artarak devam etmektedir.

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Verilerine Göre:

3 Şubat 2017 Cuma SAAT : 23:00

HASSAS

Çan’da son günlerde havadaki partikül madde seviyesi sınır değerlerinin çok üzerinde.

“PM10 Partükül Madde” “Günlük ortalama 50 mikrogram/metreküp oranını aşmaması gerekir”

*PM10 Havada asılı duran “Partükül Madde” demektir. Ana kaynağı, Sanayi,yakıt yanması,Tarım ve İkinci Kimyasal reaksiyonlar olan PM10’un insan sağlığına etkileri; KANSER,KALP PROBLEMLERİ, SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI, BEBEK ÖLÜM ORANLARINDA ARTIŞ OLARAK SIRALANABİLİR!

**SO2 ( Kükürtdioksit) SOLUNMASI HALİNDE, bronşit, anfizem ve diğer akciğer hastalık semptomları meydana gelir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Osman BULUT
03 Şubat 2017 - 23:10

…::… 1999 ‘ da ODTÜ. ve EGE Üniversiteimden gelen Profesörler ÖÇan 18 Mart Sinemsında Termik Santral için ” Türkiye’nin en son sistem Filtresi ile çalışacak, Çevre dostu, hiç kirlilik yapmayacak …” demişlerdi. Ben de Termik Santrale çok su gerekiyor, suyu nereden alacaksınız ? dediğimde KS. Müdürlerinden Engin BODUR Bey , Biz KS Fabrikaları’naHurfmaköy Çukurundan su alıyoruz saniyede 13 litre su harcıyoruz, Eylül ve Ekim aylarında neredeyse susuz kalma üzereyiz , dedi. Ben hemen orada buılunan Çan Belediyesi Mühendisi Bigalı Sebahattin Bey ‘ e ” Çabuk hemen siz de konuşuınuz “dedim. Sebahattin Bey ‘ de REngin BODUR’un söylediğnin aynısını söylediğinde , Termik adıa konuşanlar : ” Biz Hurmaköy çukurundan su almayacağız ,” dediler. ” Ya nerden alacaksınız ? ” dedim. Semedeli Göleti, Koyunyeri Göleti ya da Bayrfamiç Barajı’^ndan alacağız. ” dediler. Peki nerden su aldılar Çan 18 Mart Termik Santrali’ne …Hurmaköy Çukuru’ndan… Şimdi Korkut ÖZAL’în oğullarının yapmakta olduğu Bahadırlı – Karadağ Köyleri arasınfdaki yayaköy Termik Santrali de HurmaköyÇukutu’ndan su alıyor… Hani çok temiz ,çevre dostu olacaktı Çan 18 Mart Termik Sanrali ? Filteri çalıştırmıyorflar, sdabaha karşı Çan ‘ da pis, zifir gibi zehir kokusundan uyanıyoruz. 1990 ‘ lardan önce sadece Kış mevsiminde kömür kokuyordu Çan’ımız. Şimdi,dlerdeYa- KLış-Sonbahar-İlkbahar olmak üzere 4 Mevsim zehir soluyor Çan halkı. 2016 yılında Bir Prof. Dr. Yayaköy-Hurfmaköy-Durali halının ciğerlerini ölçtü. Yaşı 40 olan kişini AKCİĞER YAŞI —-> 55 Çan ve yöresinde yaşayanların halkın akciğerleri ana yaşından 15 yaş daha ihtiyar. Ünivetrsite Hastanelerinde Dr.ların ” Ne var bu Çan’da da bu bura halkında bu kadar çok kanser var? Kaymakam, Belediye Başk. neden bu kanser sebbini araştırtmazlar, ” demekteler. 1974 yılında bile Çan Belediye Başkanı rahmetliMustafa KEÇİLİ ODTÜ ‘ den ekip getitrip Çan’ın havasın ı ölçtürdüğünde , Ölçüm sonucu Prof ” Ankara % 23, Karabük % 38 , Çan % 53 demişler. Doğalgaz geldi diye sevinmiştik, Termik ‘te çalışanlar Durali ve Kulfaköyu halkı Termiğin zehirini sabaha karşı havaya saldığını söylüyorlar… Geçtiğimiz yıl Ülke genelinde elektrik fazlalığı olduğundan Çan 18 Mart termik Santali çalıştırılmamış ve köylerde daha önce olmayan üzümler çok daha güzel ürü vetrmiş, domateslerde aynı.. Yani adamlatr gözümüzün içine baka baka koca koca PROFESÖRLER YALAN SÖYLEDİLER…. http://www.osmanbulugt.com