Çan Hava Kalitesi 11 Eylül 2017 Pazartesi HASSAS

11.09.2017

Çan Hava Kalitesi 11 Eylül 2017 Pazartesi HASSAS

*  Çan’da Hava Kalitesi  Eylül ayında iki gündür HASSAS değerlerde…

Çanlıdostlar bu havada kömür yanmıyor, şimdiden bu kirlilikle bu kış zor geçer diye yorum yapıyorlar.

2013 Nisan ayı verilerine göre, ısınma kaynaklı hava kirliliğinden ortaya çıkan Kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek bulunduğu ilçelerin başında gelen Keşan ve ikinci sırada yer alan Çanakkale Çan’da hava kirliliğinin nedeni kalitesiz kömür kullanımı olarak belirlenmişti.

Bu nedenle kalitesiz Çan Kömürünün ilçede yakılması yasaklanarak, doğalgaz kullanımı teşvik edilerek %80′ lere çıkmasına karşın, Hava Kalitesi her geçen gün artarak devam etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hava kirliliğine ‘GÖRÜNMEZ KATİL’ diyor.

Boşuna değil;

Her yıl 7 milyona yakın ölüm hava kirliliği nedenli. Akciğer kanseri nedenli ölümlerin yüzde 36’sı, felç nedenli ölümlerin yüzde 34’ü, kalp hastalıkları nedenli ölümlerin yüzde 27’si ve 5 yaş altı çocuklarda her 10 ölümden biri hava kirliliği yüzünden.

Eğer maskelerle dolaşıyor olsaydık, maskenin aldığı renkten sürekli kirli hava soluduğumuzu fark edebilirdik. Ama hava kirliliğini gözle göremediğimiz için sürekli ölçülmesi gerekiyor.

Çanakkale de yapılmak istenen 16 termik santral, 1130 erken ölüme neden olacak! Düşük ağırlıkta doğumlarda 160 yeni vaka, kronik bronşitte 200 yeni vaka bekleniyor.

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Hava Kalitesi İzleme İstasyonu

Verilerine Göre:

11 Eylül 2017 Pazartesi 10 : 00

HASSAS

Çanakkale’de faal termik santrallardan biri Çan’da, diğeri yolda. Çan’ın etrafında 3 köy var ve bu köylerde yaşayanlar halihazırda hava kirliliğinden mustarip. Hepsi, sabah erken kalktıklarında nefes alamamaktan, geniz yanmasından şikâyetçiler.

Çan’da son günlerde havadaki partikül madde seviyesi sınır değerlerinin çok üzerinde.

PM10 Partükül Madde” “Günlük ortalama 50 mikrogram/metreküp oranını aşmaması gerekir

 

*PM10 Havadaasılı duran “Partükül Madde” demektir. Ana kaynağı, Sanayi,yakıt yanması,Tarım ve İkinci Kimyasal reaksiyonlar olan PM10’un insan sağlığına etkileri; KANSER,KALP PROBLEMLERİ, SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI, BEBEK ÖLÜM ORANLARINDA ARTIŞ OLARAK SIRALANABİLİR!

 

**SO2 ( Kükürtdioksit) SOLUNMASI HALİNDE, bronşit, anfizem ve diğer akciğer hastalık semptomları meydana gelir.

 

Acilen Türkiye’nin enerji politikalarından başlayarak bir takım sorgulamalara gitmemiz gerekiyor.

Türkiye’nin oksijen deposu diye anılan Kazdağları’nı göz göre göre kaybedecek miyiz?

Kömürlü termik santrallar yüzünden en temel insan hakkımız olan soluduğumuz havayı neden riske atıyoruz?

Neden Çanakkale bölgesini ve

Kazdağları’nı göz göre göre

 durulmaz bir yer haline getiriyoruz?

Sigara karşıtlığı politik bir kararlılıkla savunulurken, kanser yaptığı için sigarayla sert bir mücadele sürdürülürken, neden bizi aynı raddede zehirleyen termik santrallar savunuluyor?

İNSAN açlığa 6 hafta, susuzluğa 6 gün dayanabilirken, havasız ancak 6 dakika yaşayabiliyor.

Hayvan hakları, gıda güvenliği veya suların temizliğine pek çoğumuz kafayı takıyor ama hava kirliliğini nedense pek umursamıyoruz!

T.C. Anayasası 56.Madde
Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz