Çan, Binlerce Ağaçla Bahara Hazırlanıyor

21.02.2017

Çan, Binlerce Ağaçla Bahara Hazırlanıyor

Çan Belediyesi, onlarca çeşit ağaç ve gül çeşitleriyle Çan’ı bahara hazırlıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce başlatılan çalışmalar kapsamında binlerce ağaç ve güller ile Çan, adeta bir gelin gibi süsleniyor. Cemrelerin de düşmeye başladığı bugünlerde başlayan bahara hazırlık çalışmaları tam isabet olmuş.

Ağaç, Bitki ve Çiçek Dikimi

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre; şu ana kadar, 105 adet akçaağaç, 50 adet çınar, 5 adet oya ağacı, 100 adet süs eriği, 50 adet erguvan, 100 adet kara servi, 50 adet kadıntuzluğu, 100 adet dağ muşmulası,  250 adet zakkum, 100 adet mazı, 15 adet gülibrişim, 100 adet çam fıstığı, 20 adet manolya, 60 adet sedir, 20 adet defne, 100 adet gül dikim çalışmaları tamamlandı. Toplamda ise 2000 adet ağaç, bitki ve çiçek dikimi yapılmış olacak.

4 Mevsim Canlılığını Koruyacak

            Çan Belediyesi’nin yapmış olduğu bahara hazırlık çalışmaları kapsamında Çan’ın genelinde, öncelikle kuruyan ağaçlar yerinden kaldırılarak yerine yenileri dikiliyor ve kurumaya yüz tutan ağaçlar da gençleştirme çalışmalarıyla budanıyor. Üstelik ağaç seçiminde de özellikle 12 ay boyunca yeşil kalacak ağaçlar tercih edilmiş. Böylelikle Çan, doğasıyla canlılığını 4 mevsim koruyacak…

Hizmet Gönül İşidir

“Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikmeye gücü yeterse hemen diksin” diyen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in  (S.A.V.) ümmeti olmaktan övünç duyuyoruz diyen Başkan KUZU; “Birileri kuruyan bir ağacı kendine dert eder, bizse ormanları dert ediniriz kendimize. Bundan ötürü de bahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde, Çan’da ağaç gençleştirme, yenileme ve budama çalışmalarımızı başlattık. Ancak ne acıdır ki, fikir üretmekten, hizmet üretmekten aciz, bir de konuyu anlamadan, dinlemeden, araştırmadan, gelip sormadan, kendince sanal alemde eleştiri yapmaya kalkmış birileri. Kendilerini komik duruma düşürmekten başka da bir işe yaramadı yaptıkları. Şunu hatırlatalım önce kendilerine; bir insan vücudunda bir doku, bir organ kangren olduysa o uzuv kesilir ki insan hayatı devam edebilsin, hatta beyin ölümü gerçekleşen bir insanın da birçok doktorun kararıyla fişi çekilir. İşte biz de Çan’da kuruyan ve artık görevini tamamlayan ağaçların yerine yenilerini dikiyoruz. Kimi ağaçları da budayarak gençleştirme çalışmalarını yapıyoruz ki ömürleri devam edebilsin. Bunun yanı sıra binlerce yeni ağaç dikimiyle, toplamda 2000 adet ağaç dikmiş olacağız güzel ilçemize. Bir takım zihniyetler çamur at izi kalsın derdinde olabilir. Yine o bir takım zihniyetler, hiç düşünmeksizin, sorup araştırmaksızın, her şeye hayır demeye alışmış.  Biz de diyoruz ki evet varsa bir fikriniz gelin bizimle paylaşın birlikte inşa edelim Çan’ın geleceğini. Evet, bir olalım beraber olalım, çünkü hizmet gönül işidir.” açıklamalarında bulundu.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz