Çan Belediyesi’nden Kurtuluş Etkinliklerinde Anlamlı Açılış

23.09.2016

Çan Belediyesi’nden Kurtuluş Etkinliklerinde Anlamlı Açılış

          Çan’ın, düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çan Belediyesince anlamlı bir açılış gerçekleştirildi.

 

23 Eylül Cuma günü gerçekleşen kurtuluş etkinliklerine Çan İlçe Kaymakam V. Gökhan GÖRGÜLÜARSLAN, ev sahibi Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman KUZU, AK Parti Çan İlçe Başkanı Murat OKAN, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, STK’nın yöneticileri, özel sektör yöneticileri ve Çan Halkının katılımıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla program başladı. Çan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasibe ÇAKIR’ın okuduğu “SESLENİŞ” adlı şiir ile duygu dolu anlar yaşandı. Ardından, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın,  AK Parti Grup Başkan Vekili ve Ç.Kale Milletvekili Sayın Bülent TURAN ve Sayın Ayhan GİDER ile çok sayıda bakan ve vekillerin telgrafları okundu.

15temmuz_park

            Çan Belediyesi’nce düzenlenen 23 Eylül Kurtuluş Günü programı çerçevesinde, 23 Eylül Cuma günü saat 12.00’de Çarşı Camii’nde şehitlerimiz anısına Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim okutuldu. Saat 14.00’te başlayan kurtuluş etkinliklerinin en manidar programı ise “15 TEMMUZ ŞEHİTLER PARKI” nın açılışı idi. Bir yandan 94 yıl önce gerçekleşen Çan’ın kurtuluş mücadelesi, bir yandan ise en yakın tarihimizde 15 Temmuz hain darbe girişimiyle gerçekleşen kurtuluş mücadelesi… Yine çok sayıda gazi ve çok sayıda şehit… Çan Belediyesi bu anlamda 15 Temmuz Şehitlerini unutturmamak ve nesiller boyu bu şuurun var olması için girişimde bulundu. Demokrasi nöbetleri sürecinde Belediye Başkanı Sayın KUZU’nun sözünü vermiş olduğu ve yapılan ilk meclis toplantısında da kararı alınan ve eski adıyla Kaynanalar Parkı olarak bilinen park yenilenen yüzüyle ve yeni adı “15 Temmuz Şehitler Parkı” olarak yeniden hizmete sunuldu. Parkın ön cephesine ise 15 Temmuz Şehitler Anıtı düzenlemesi ve çevresine de 15 Temmuz gecesini anlatan seramik tablolar ile şehrin en merkezi yerlerinden biri olan park, yeni kimliğiyle tüm vatandaşların hizmetine açıldı.

 

23 Eylül Kurtuluş Etkinliklerinde konuşan Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman KUZU; “ Bugün bizim için önemli, anlamlı ve tarihi büyük olan bir gün. Cennet vatanımızın, şehitler diyarı Çanakkale’mizin en güzide ilçesi olan Çanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı.

 

Bizler için büyük önem arz eden bu günde, konuşmama başlamadan önce, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, Osman Efendiyi ve silah arkadaşlarını, bu vatan için, Çan’ın kurtuluşu için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu gün, Çan’ın ve Çanlıların, yani bizim, başımızın dik olduğu gündür.

 

22 Haziran 1920’de başlayan Yunan harekatı esnasında Biga, Bayramiç ve Ezine ile birlikte Ayvacık’ta, o yazın sonlarına doğru işgal edilir. Yunanlıların, Biga işgalinden sonra Çanlıların sağlam bir şekilde çevrede örgütlenmesi, dirayetli, duruşları ve verdikleri çetin mücadele sayesinde Çanımıza aylarca girememeleri, Yunan askerlerinin komutanını adeta çıldırtmış, bir an önce Çan’a ani bir baskın düzenleme kararı aldırtmıştır.

 

Din, iman, kutsal gün tanımayan düşman askerleri, 14 Mayıs 1921 gecesi, Ramazan ayının ilk günü, ilk sahur yemeği vaktinde, Müslümanların en mübarek gününde, aynı günümüzde Filistin’e, İslam ülkelerine kutsal günlerde saldırdıkları gibi, sabaha karşı Çan’ın etrafını kuşatmışlar ve işgale başlamışlardır.

 

Ülkemizin dört bir yanında yaşanan işgaller karşısında olduğu gibi, Çanımızda da içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen, aziz milletimiz, ecdadımız, sahip olduğu manevi güç ve bağımsızlık inancıyla, eşine az rastlanır bir kahramanlık sergileyerek Çanımızı düşman işgalinden kurtarmıştır. Kurtuluşun ardından ülkemizin aydınlık geleceği için elzem olan istiklal ve hürriyet yolu açılmıştır. İşte bizler de Çanlılar olarak, Çanımıza daha iyi bir vizyon kazandırmak için, ülkemizi, egemen ve bağımsız bir şekilde muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceyiz

Değerli Çanlılar; 94 yıl önce olduğu gibi, bugünde düşmanlarımızın birliğimizi bozma niyetleri hala devam etmektedir. Görüyoruz ki 94 yıl önce Çanımızın ve milletlimizin verdiği milli mücadelenin sonucunda perişan ettiğimiz düşmanlar, Türkiye’yi, Türk Milletini bölüp parçalayarak ortadan kaldırma ve topraklarımızı paylaşma heveslerinden bu gün dahi vazgeçmiş değillerdir. Nitekim dış güçler ve onların yerli işbirlikçileri olan paralel ihanet çetesi bu defa 15 Temmuzda devletimizin bölünmez bütünlüğüne, temel taşımız olan demokrasimize, işbirlikçileriyle birlikte yeniden saldırdılar. Fakat 94 yıl önce şanlı ecdadımız vatanını kurtarmak için, Çan’ı kurtarmak için, kanının son damlasına kadar hangi idrak ile mücadele ettiyse 15 Temmuzda da aynı hissiyat ve maneviyatla bu terör örgütünü, bu zorbaları geri püskürtmüştür. Evet, 15 Temmuz gecesi bu aziz millet askeriyle, polisiyle, siviliyle tam 240 şehit verdi.

 

Bu insanlar, demokrasisine, ülkesine, onuruna sahip çıktı. Cumhurbaşkanına, hükümetine, meclisine, hanesine, hepsinden önemlisi geleceğine sahip çıktı. İş bugün bizim de onlara sahip çıkma günümüzdür. Emin olun, bir gün herkes “15 Temmuzda ne yapmıştın?” sorusu ile demokrasi sınavından geçecektir. Bizler, Çan olarak o gece güzel bir duruş sergiledik çok şükür.

 

O gece ölümü göze alarak, sokakları ve meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik mertebesine ulaşanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar. Bizim dilimizden düşürmediğimiz milli irade, işte bu şehitlerimiz sayesinde, daha da güç kazandı.

 

Biz de Çan Belediyesi olarak konser yapmak yerine 15 Temmuz şehitlerimizi unutmamak, unutturmamak ve yaşatmak adına bu anlamlı günde 15 Temmuz Şehitler Parkımızı açarak, onların hatırasını yaşatmayı kendimize bir borç bildik.

 

Eski adıyla Kaynanalar gibi anlamsız bir ismi olan ki bu değişiklikten rahatsız olanların da var olması beni ziyadesiyle üzdü. Bu parkımızda bazı düzenlemeler yaparak şehrimizin merkezine bu anıtı inşa ettik. Bakın burada yeni bir yer yapmadık ancak yeni düzenlemelerle yepyeni ve çok manidar bir anlam kattık. Ömer HALİSDEMİR ve bu vatan evlatları hatırlansın istedik.

 

Bu vesile ile hain darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm milletimize baş sağlığı diliyorum. Allah vatanımıza bir daha böyle acılar yaşatmasın.

 

Ben bu duygu ve temenniler ile konuşmama son verirken öncelikle pazartesi günü başlayan 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyor, 23 Eylül Çanımızın kurtuluş gününü tekrar kutluyor, şanlı tarihimizden bu güne bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canları ile ödeyen aziz şehitlerimizi minnet ve şükran ile anıyorum. Hepinize sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Çanımıza ve milletimize hayırlı olsun.” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

 

Başkan KUZU’nun konuşmasının ardından 15 Temmuz Şehitler Parkı ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından konuklara pilav ikramıyla program son buldu.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz