ÇAN A.D.D‘DEN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ YILDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

24.07.2018

ÇAN A.D.D‘DEN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ YILDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

95.Yılında Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapusu Olan LOZAN ANTLAŞMASINI anıyoruz. Lozan Barış Antlaşması, Türk Ulusunun Kendi Geleceğini Belirleme Hakkına Sahip Bir Ulus Olarak Yurt Toprakları Üzerinde Onuruyla Çağdaş Bir Yaşam Sürmesini, Ulusal Ant Sınırları İçerisinde TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DOĞUŞUNU MÜJDELEMİŞTİR.

NİÇİN LOZAN?

Lozan Antlaşması; Mondros ve Sevr teslimiyet antlaşmalarına karşı elde edilen ve yüzyıllarca süren bir hesaplaşmanın sonucunda ulaşılan siyasal, sosyal-ekonomik ve kültürel bir toplu zaferin ilan edildiği antlaşmadır.

Lozan Antlaşması, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlayan şanlı Anadolu İhtilalinin son ve en parlak aşamasıdır. Lozan, Emperyalizmin silahla yenileceğinin belgesidir.

24 Temmuz 1923 tarihi Tambağımsızlık ve uluslararası eşitlik ilkesinin dosta düşmana kabul ettirildiği tarihtir.

Lozan Antlaşması, Türk milletinin bağımsızlığını geri getirerek, milletlerarası hukukta Türkiye Cumhuriyetinin tescilidir. Milli sınırlar içinde milli devletin dünyaya ilanıdır.

Ne acıdır ki, can pahasına kazandığımız ulusal bağımsızlığımızın simgesi Lozan Antlaşmasını kutlamaya bir hafta kala, bağımsızlığımıza bize onurumuzu kazandıran TSK lerimize karşı büyük oyunlar oynanmak istendiğini yaşayarak gördük. Ancak bu oyunlar temelleri olan Lozan Antlaşması ile atılan laik ve demokratik Cumhuriyetimizin birleştirici bilinci sayesinde bozulmuştur. Bu bilinç bizim bir arada yaşama irademizin çimentosudur. Üstelik Lozan Antlaşması Emperyalizmin tarihi yenilgisinin simgesi durumundadır.

Yine Kaybedecekler… Yine Biz Kazanacağız…

Bu inanç ve kararlılıkla: Yaşasın Lozan! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Türkiye!

 

Gökay BULUT

Atatürkçü Düşünce Derneği

Çan Şube Başkanı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz