Bülent Öz’den, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

07.03.2019

Bülent Öz’den, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Bülent Öz “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Öz, “Kadınlara yılın bir günü değil, yılın tüm günlerinde hak ettikleri değerin verilmesi gerekmektedir” dedi.

Bülent Öz, yayımladığı mesajda, “8 Mart, kadın haklarının hatırlanması ve sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan bir kararla, tüm dünyada ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Elbette ki kadının hakkını bir güne sığdırmak mümkün değildir. Özellikle bizim topraklarımızda, bizim kültürümüzde kadın; hem toplumun, hem de toplumun çekirdeği olan ailenin temelidir. Kadın annedir, topluma bireyler kazandırır. Kadın eştir, sorumlulukları paylaşır, yüke omuz verir.

Bugün ekonomik bakımdan kalkınmış ve medeniyet yarışında öne çıkmış ülkelere baktığımızda, sosyal statü bakımından kadına hak ettiği değeri veren toplumlar olduğunu görmekteyiz. ‘Milletimiz güçlü bir millet olma yolunda azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğrenim basamaklarından geçeceklerdir’ sözlerinin sahibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nde hayata geçirildiğinin bir kanıtı olarak kadınların da erkekler gibi birçok siyasi, sosyal ve ekonomik alanda söz sahibi olduğunu görebiliriz.

Kadınlara tanınan haklardan biri olan seçme ve seçilme hakkı, ülkemizde 5 Aralık 1934’te tanınmıştır. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce bu hakkı kadınlarımıza vererek millet olarak kadınlara verdiği büyük değeri gözler önüne sermiştir.

Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, kadınlarımıza hak ettikleri saygı gösterildiğinde, bu konuda gerekli toplumsal bilinç sağlandığında, ülke ve millet olarak geleceğe çok daha güvenle bakabiliriz.

Hayatımızın her anında bize destek olan, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın, şehit ve gazilerimizin eş ve annelerinin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz