Bülent Öz: “Milli Eğitim Bakanının vicdanı rahat mı?”

11.11.2017

Bülent Öz: “Milli Eğitim Bakanının vicdanı rahat mı?”

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, “Milli Eğitim Bakanının Engelli Öğrenciler konusunda vicdanı rahat mı?” diyerek, geçtiğimiz ay Çanakkale’de 2 engelli öğrencinin yaşamış olduğu sıkıntıyı soru önergesiyle dile getirdi.

CHP’li ÖZ, Soru Önergesinin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale Atatürk Ortaokulu’nda engelli asansörünün bozulması nedeniyle 2 engelli öğrencimizin 3,5 saat boyunca okulda mahsur kaldığı, bu olayın 2 yıldır sürekli yaşandığı ve öğrencilerin veliler tarafından çağrılan itfaiye ekiplerince kurtarıldığı haberleri Ulusal ve Yerel Basında yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. Maddesi “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” hükmü ile eğitim hakkını herkes için geçerli olacak şekilde güvence altına almaktadır. 5378 sayılı Engelliler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 15. Maddesi “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır” demektedir.

Açıklamasının ardından:

1- Türkiye genelindeki okullarda engelli öğrenci sayısı kaçtır, bu engelli öğrencileri kendi çocuklarınızla kıyasladığınızda aynı şartlarda eğitim alabilmesi için gereken imkanları sağlayabildiğinize vicdanınız rahat bir şekilde cevap verebilir misiniz?

Sorusunu Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ’a yönelten CHP’li ÖZ, kamuoyu ve vatandaşların bilgilendirilmesini istedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz