Bülent Öz, Kuzu’dan 114 milyon 859 bin lira borç devraldık

20.04.2019

Bülent Öz, Kuzu’dan 114 milyon 859 bin lira borç devraldık

Çan Belediye Başkanı CHP’li Bülent Öz, AK Partili Abdurrahman Kuzu’dan devir aldığı belediyenin borcunu basın toplantısı ile açıkladı. Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bülent Öz, Çan Belediyesini 114 Milyon 859 Bin Lira borç ile devir aldığını açıkladı.

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, AK Partili Abdurrahman Kuzu’dan devir aldığı Çan Belediyesinin borcunu kalem kalem açıkladı. Basın toplantısı ile belediyenin mali durumunu açıklayan Bülent Öz; “31 Mart yerel seçimleri sonrasında devir aldığım Belediyenin gelir-gider tablosunu kamuyu ile paylaşırken; bundan sonraki dönemimizde de kendimize ait hesaplarımızı kamuoyu ile şeffaf belediyecilik anlayışı ile paylaşacağız. Sadece geçmiş dönemde şu kadar borç aldık demek için değil bundan sonraki dönemlerde de kendi dönemimiz içinde de herkesle paylaşacağım. Göreve geldiğimiz gün itibariyle yaptığımız çalışmalar neticesinde Çan belediyemizi önceki dönemden büyük bir borç ile devir aldığımızı üzülerek belirtmek isterim” dedi.

 

“BÜYÜK BİR BORÇ İLE DEVİR ALDIĞIMIZI ÜZÜLEREK BELİRTMEK İSTERİM”

Abdurrahman Kuzu’dan Çan Belediyesini büyük bir borç ile devir aldığını ifade eden Bülent Öz; “Devir itibariyle belediyemizin borcu 114 milyon 859 bin TL’dir. Borcun dağılımına baktığımızda ise; Bütçe emanetinde gözüken Piyasaya Borçları 11 Milyon 369 Bin TL’dir. Müteahhitlere olan, temizlik hizmetleri ve esnaflarımıza olan borçlarımızın tutarıdır. Vergi borcu olarak ise 2 Milyon 262 Bin Liradır. Bunlarda vadesinde ödenmeyen vergi borçlarıdır. Bunların dışında Belediyemizce ödenmesi gereken ama ödenmediği için açılan davalar nedeniyle ödenmesi gereken miktar ise 1 Milyon 816 Bin Liradır. Bu konuda seçim dönemimizde açıklamıştım; yeşil alanların imara açılmaması gereken alanların imara açılmasıyla ve bu alanlara inşaat izni verilmesinden kaynaklanan açılan 3 dava var ve bunlara ödememiz gereken tutar 1 Milyon 816 Bin Liradır” dedi.

 

KAMUYA ÖDENMEYEN BORÇLAR DİKKAT ÇEKTİ

Çan Belediyesinin çeşitli kamu kurumlarında ödenmeyen borçları olduğunu belirten Bülent Öz; “Ziraat Bankasından kullanılan 3 Milyon 166 Bin Lira kredi borcumuz var. Özel İdarelere yapılandırma borcu olarak 281 Bin Liradır. Bu borcun kaynağı ise Emlak vergisinden toplanan yüzde 10 Özel İdare payının ödenmemesi nedeniyle gerçekleştirilen yapılandırma borcudur. Emekli Sandığına kıdem tazminatı olarak 915 Bin Lira borcumuz vardır. Kamu Borcu yapılandırmasından kaynaklı 7 Milyon 947 Bin Liradır. Bunların içinde vergi borcu, kalkınma ajansı borcu ve katı atık birliğine olan borçlardır” dedi.

 

İLLER BANKASINA BORÇ 81 MİLYON 704 BİN LİRA

Göreve gelir gelmez SGK’ya olan prim borçlarını kapattıklarını belirten Bülent Öz; “SGK’ya olan prim borcumuz ise 99 Bin Liraydı, biz devir alır almaz bunu ödedik. Depozito ve teminatlar karşılığında 2 Milyon 464 Bin Lira borcumuz var. İller Bankası yatırım kredi borcumuz ise 81 Milyon 704 Bin Liradır. Bunun içerisinde Termal Otel işi, Termal park yapım işi, beton parke, sıcak asfalt, katı atık ve bertaraf tesisi ile bir adet kepçe alımıdır” dedi.

 

“TERMAL OTEL’DEN DEV ZARAR”

16 Şubat 2012 tarihinde 7 Milyon 200 Lira teklif vererek ihaleyi kazanan Gürtaş Endüstri ve Ticaret A.Ş firması ile Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu yer teslim sözleşmesi imzalamıştı. Yapımı tamamlanan ve hizmete açıldıktan sonra zarar eden Çan Belediyesi Termal Oteli kamuoyunda da büyük tartışmalar yaratmıştı. Tartışmalı sürecin sonunda Termal Otel ihale ile satışa çıkmış ihaleyi kazanan firma otelin yanı sıra otelin arkasında bulunan 9 Dönümlük Park alanını için Çan Belediyesine 16 Milyon 250 Bin Lira ödemeyi taahhüt etmişti. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz bugün yaptığı açıklama ile Termal Otel’den doğan zararı da gözler önüne serdi. Öz; “Termal Oteli ile ilgili olarak; bilindiği gibi 16 Milyon lira bedel ile satılmıştı. Bu otel için şu anda ödenmesi gereken borç 11 milyon 662 Bin Liradır. Buraya bu borcu ödeyeceğimiz gibi; hep ifade etmiştik otelin arkasında kalan 9 dönümlük arazi de boşa gitmiştir. Böyle bir durum var. Yatırım projesi için Japon Yatırım Ajansından alınan 49 Milyon 422 Bin lira alınmış. Bu borcu da 2036 yılına kadar ödeyeceğiz. Çan Belediyesinin bugün itibariyle toplam borcu 114 Milyon 859 Bin Liradır” dedi.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz