Bülent Öz; Cumhurbaşkanının devletin birliğini temsil eder, Tarafsız olmalıdır.

16.03.2017

Bülent Öz; Cumhurbaşkanının devletin birliğini temsil eder, Tarafsız olmalıdır.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ; Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamı Cumhurbaşkanı tarafsızlık yemini etmiş ve siyasi parti üyeliği olmayan bir kişidir. Bu yüzden Cumhuru yani halkın tümünü temsil eder. Yüce milletimizin önünde tarafsızlık yemini eden Sayın Erdoğan, medyada ve meydanlarda hayır oyu verecekleri terörist olmakla itham etmekte ve daha fazlasını yaparak adeta evet oyu vereceklerin dışında kimsenin konuşmasını istememektedir.

 

Anayasa değişikliğinde sadece korkutma ve ayrıştırma ile evet oyu isteyen Cumhurbaşkanı, değiştirilmek istenen maddelerde halkımızın yaşayacağı sorunları hukuk çerçevesinde anlatan Barolar Birliği Başkanına böyle bir şey yapamazsın diyemez. Bu telaffuzu ile hukukun üstünlüğüne inanmadığını bir kez daha ortaya koymuştur.

 

Yine ucu açık bir cümle ile halka neden hayır oyu verilmesi gerektiğini anlatan Barolar Birliği Başkanını, yarın bunun faturası çıkar diyerek tehdit etmektedir dedi.

 

Hukuk metni olan Anayasa değişikliğini bir hukukçu Profesör olarak, Barolar Birliği Başkanı olarak halkımıza anlatması tabi ki hakkıdır. Halkına ve temsil ettiği kuruma saygısı hiçbir zaman eksik olmayan Metin Feyzioğlu evet oyu verenleri ayrıştırmamaktır. Aksine evet oyu verenlerin de hayır oyu verenlerinde bir arada yaşadığını fakat hayır oyu verenlerin ötekileştirilmek istendiğini anlatmaktadır.

 

 

Yaşananlara ve Hukuksuzluğa Sessiz Kalmayacağız

 

Dün İstanbul’da hukuksuzluk ve darp ile devam eden iki vahim olay yaşanmıştır. Eminönü’nde neden hayır vermemiz gerektiğini anlatacak partililerimiz yasal izinlerin alınmış olduğu halde Fatih Belediyesi ekipleri tarafından fiziki ve fiili müdahaleye maruz kalmışlardır. Yine Sayın Cumhurbaşkanı 1923 ‘te darbe yapıp Cumhuriyeti kurdular diyen kendini bilmez Esenler Belediye başkanına sessiz kalmıştır. Üstelik bu Belediyenin Zabıtası, Esenler CHP ilçe Sekreterini darp ediyor ve Belediye Başkanı makam arabasından olayı seyrediyor. Bu akıl almaz açıklamalara ve hukuk dışı tutumlara karşı Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkileri neden sessiz kalmaktadır? Soruyorum; Sayın Metin Feyzioğlu’nun yaptığı yanlışta, bu hukuk dışı yaptırımlar, engellemeler ve darplar mı doğru? Tarihin unutmayacağı ve affetmeyeceği bir dayatma ile karşı karşıyayız dedi.

 

Hukukçular, Profesörler, Yıllarca dağlarda terörle mücadele etmiş Komutanlar, Yazarlar ve Partililer ve bizler Anayasa değişikliği için görüşlerimizi belirtemeyeceksek, neden hayır oyu verilmesi gerektiğini anlatamayacaksak, 16 Nisan Referandumunda neden Hayır Pusulası var?

 

Ülkemiz tehdit ve dayatmalara boyun eğmeyecektir. Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına geri dönmelidir. Milletin huzur ve refahı için Türk Milleti ve tarih huzurunda ettiği tarafsızlık yeminine uymalıdır dedi.

 

ÖZ; Son olarak şunu İfade etmek istiyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kimseye kapı kapatamaz. Devlet makamını kişisel ofisinin kapısı olarak göremez dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz