Bülent ÖZ, CNN Türk Kanalına Konuk Oldu

20.03.2017

Bülent ÖZ, CNN Türk Kanalına Konuk Oldu

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, CNN Türk Kanalında Aynur TARTAN’ın sunumuyla yayınlanan Burada Hayat Var programı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi özel bölümüne konuk oldu.

CNN Türk Kanalında Aynur TARTAN’ın sunumuyla yayınlanan Burada Hayat Var programı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi özel bölümüne Nefes Terapisti, Kişisel Gelişim Uzmanı, Yazar Ülker Uzun Polat ve yorumcu Necdet Kaya konuk ve Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ konuk oldu.

18 Mart Cumartesi günü 16:30 da yayınlanan programda söz alan Bülent ÖZ;

  1. yılını kutladığımız 18 Mart Şehitleri anma ve Deniz Zaferi günü sebebiyle tüm şehitleri anıyoruz. Bu tarih gerçekten önemli bir tarih, dünya tarihini değiştiren bir tarihtir. Bu savaş Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir savaştır dedi.

CHP’li ÖZ; Birliğin beraberliğin simgesidir aslında Çanakkale savaşları, çünkü o dönem savaşlarda Anadolu’nun her kesim coğrafyasından, toplumun her kesiminden gelen kınalı kuzular, işgal kuvvetlerine birlik beraberlik örneği göstermiş ve düşmana dur demişlerdir. Atalarımız bu önemli tarihte bizlere birlik beraberlik mesajı vermiştir. Bugün de en çok ihtiyacımız olan şey birlik beraberliktir dedi.

Aynur TARTAN’ın ziyaretlerin hangi tarihlerde yoğun olduğu sorusu üzerine söz alan ÖZ; Savaş alanlarına ve şehitliklere ziyaretler yılın her günü yapılıyor, binlerce yurttaşlarımız otobüslerle ziyarete geliyor. Tabi ki bugünün anısına daha derin duygularla ve daha yoğun programlarla ziyaretlere geliniyor. Valiliğin programları, devletin yapmış olduğu programlar dahilinde Şehitlerimizi anıyoruz ve Deniz Zaferini kutluyoruz dedi.

Programda, Yazar Ülker Uzun Polat güzel yorumları ve yorumcu Necdet Kaya güzel sesi ile seslendirdiği türkülerden sonra sunucunun tekrar söz vermesiyle, rahmetli annesinin şiir kitapları yazdığından bahseden ÖZ; şiir yazmasının annesinden kalan miras olduğunu ve bugüne özel şiir kaleme aldığını söyledi ve yazdığı şiiri okudu.

CHP’li ÖZ’ün Çanakkale Ruhunu anlatan Şiiri;

Çanakkale;

Düşman için birlik olanların

Toprak için toprak olanların

Yârini, yuvasını, atasını bırakanların şehridir.

Okullarını bırakıp şehit olan 15 lik çocukların

Özgürlüğe susayanların şehridir.

Çanakkale mübarek bir anne gibi

Evlatlarını bağrına basanların şehridir.

Arıburnu, Kocadere, Çataldere

Öleceğini bile bile

Kendi cenaze namazını kılanların şehridir.

Çanakkale 9 harfle yazılan

Fakat binlerce kelimeyle anlatılamayacak bir şehirdir.

Şehitlerimizin omuzlarımızdaki sorumluluğuyla

Kahramanların ruhumuzdaki onuruyla yaşayanların şehridir.

Gücünü koca bir donanmayı yerle bir eden

Nusret mayın gemisinden alanların şehridir.

Çanakkale savaştan barışı yaratanların şehridir.

Konukların konuşmalarından sonra Programda tekrar söz alan Bülent ÖZ; beraberinde getirdiği Çanakkale yöresine özel ürünleri tanıttı.

Çanakkale’nin peynir helvasının sade halini ve fırınlanmış halini, Seramik şehri olan Çanakkale’deki atölyelerde yapılan seramikleri, Biga pirincini ve cevizli lokumunu, Gelibolu Mevlevi tatlısını ve sardalyesini, Bozcaada kurabiyesi ve domates reçelini, Küçükkuyu, Ayvacık ve Ezine bölgesinin zeytini ve zeytinyağını, Ezine bölgesinin peynirini, Yenice biberini, Bayramiç elmalarını tanıttı. Sezonu olmadığı için getiremediği Lapseki şeftalisini, kirazını ve diğer ilçelerden yanında getiremediği diğer yöresel ürünleri anlattı.

Çanakkale’nin et ve süt ürünlerinin Türkiye’de önemli bir yeri olduğunu, Biga bölgesinin ikinci Hollanda olarak anıldığını, yine kaz dağlarının etrafı Ayvacık ve Bayramiç ilçelerimizin et ürünleri ile anıldığını anlattı.

CHP’li ÖZ; Şehrimiz Ege denizine komşu olduğu için her balığı çok lezzetlidir ama mevsimine göre lüfer ve palamut akınları geçişinde en lezzetli balıklarıdır. Yine Gelibolu’nun sardalyesi bilinen en meşhur lezzetidir dedi.

Programda konuk olduğu için teşekkür eden ÖZ; Çanakkale’yi ve tarihimizi anlatmak için verdiğiniz imkandan dolayı kanalınıza teşekkür ederim dedi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz