Bülent Öz, BAŞKA DÖNEMLERİN LİDERLERİ BU ZAFERİN ÖNÜNE GEÇEMEZ.

17.03.2017

Bülent Öz, BAŞKA DÖNEMLERİN LİDERLERİ BU ZAFERİN ÖNÜNE GEÇEMEZ.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ; Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi Kutlaması için Yaptığı Basın Açıklamasında;

 

ÖZ; Bugün, Dünya tarihine Çanakkale Geçilmez sözünü yazdığımız, Cumhuriyetimizin temellerini attığımız Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yılıdır. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Ulu Önder Mustafa Kemal ‘in tarih sahnesine çıkacağı günün başlangıcıdır dedi.

 

CHP’li ÖZ; İngilizler ve Fransızlar dostları olan Rusya’ya yardımı, boğazlarımızdan geçerek götürmek için başlattıkları Çanakkale Deniz Savaşı, 18 Mart günü aldıkları büyük kayıp ile geri çekilme kararı almalarına ve savaşı kaybetmelerine sebep oldu. Boğazı bir elimizi arkamıza bağlar, yener geçeriz diyerek 19 Şubat 1915 günü boğaza gelen İtilaf devletlerinin asıl amacı hem İstanbul’u hem de boğazları alıp Osmanlıyı saf dışı bırakmak, Almanya’ya ders vermekti. Ancak umdukları hiç de öyle olmadı. Ne denizden geçebildiler ne de sekiz buçuk ay süren kara saldırıları sonuç verdi. Binlerce gencimizin solan baharı vatanımızda başka baharları müjdeledi. Sekiz buçuk ay boyunca savaşan ulusumuz 253 bin şehidimiz ile tarihin en kanlı savaşında Vatan Toprağına can verdiler. Cumhuriyete kemiklerinden ve bedenlerinden yıkılmaz bir temel yaptılar. “Mustafa Kemal olmasaydı Türkiye olmazdı” gerçeğinin Çanakkale’deki şahitleri oldular. Onlar kendilerini öldürmeye gelenlere bile kucaklarını açıp insanlık dersi öğrettiler ve “Burası Çanakkale! Burası insanlığın savaşı yendiği yer” Dedirttiler dedi.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ulusumuz için tarihi dönüm noktasıdır. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla vatan toprağına canını veren şehitlerimiz, sonrasında başlayacak Kurtuluş Savaşının kazanılmasına müjdecidir. Şair Necmettin Halil ONAN’ın “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir.” Sözleri bir Ulusun nasıl var olduğunu anlatmaktadır. Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ün kaleme aldığı şiirde;

Çanakkale;

Düşman için birlik olanların

Toprak için toprak olanların

Yârini, yuvasını, atasını bırakanların şehridir

Okullarını bırakıp şehit olan 15 lik çocukların

Özgürlüğe susayanların şehridir.

Çanakkale mübarek bir anne gibi

Evlatlarını bağrına basanların şehridir.

Arıburnu, Kocadere, Çataldere

Öleceğini bile bile

Kendi cenaze namazını kılanların şehridir.

Çanakkale 9 harfle yazılan

Fakat binlerce kelimeyle anlatılamayacak bir şehirdir.

Şehitlerimizin omuzlarımızdaki sorumluluğuyla

Kahramanların ruhumuzdaki onuruyla yaşayanların şehridir.

Gücünü koca bir donanmayı yerle bir eden

Nusret mayın gemisinden alanların şehridir.

Çanakkale savaştan barışı yaratanların şehridir.

Diyerek Çanakkale Ruhunu anlatmıştır.

Çanakkale Savaşlarının Kahramanlarını İyi Bilmek Gerekir.Başka dönemlerin liderleri bu zaferin önüne geçemez.

CHP’li ÖZ; Nusret Mayın Gemisi Komutanları Yüzbaşı Hakkı Bey, Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey, Nusret Mayın Gemisi’ne o tarihi görevi olan; “26 mayını kıyıya paralel olarak döşeme” emrini verenAlbay Cevat Paşa, Attığı mermi ile işgal kuvvetleri gemisini batıran Seyit Onbaşı ve yüzlerce kahraman Türk askeri, Dünya tarihine her zaman korku, güven ve barış sağlayan atalarımız gibi bu tarihimizi bir kez daha 18 Martta tecelli ettirmişlerdir. Son olarak 9 Ocak 1916 günü Seddülbahir cephesinde son düşman askeri denize dökülerek Çanakkale Savaşları kazanılmıştır.

18 Mart Deniz Zaferinin kazanılmasından sonra başlayan kara savaşlarında Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün tarihe ismini altın harflerle yazacak süreci doğurmuştur.

Tarihimizin her döneminde kudretli komutanlar ve kahraman halklar vardır. Her dönemde ülkeleri için projeler yapan liderler vardır. Bu liderler kendi dönemlerine ve ürettikleri projelere göre yüce Türk milletinin gönlünde yer almışlardır.

Fakat Tarihin hiçbir başka safhası unutulmaz Kahraman Türk Askerlerinin ve Komutanlarının kazandığı Çanakkale Deniz Zaferini, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının kazandığı kara savaşlarını kutlamamızın önüne geçemez dedi.

CHP’li ÖZ; Bu Vesile ile Çanakkale Deniz Zaferinin 102 yılını kutladığımız bugünde, Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Toprağa can veren tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Çanakkale Deniz Zaferimiz kutlu olsun.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz