Bülent Öz, Bakan Yılmaz’a Çanakkale’deki okulları sordu

07.12.2016

Bülent Öz, Bakan Yılmaz’a Çanakkale’deki okulları sordu

Bülent Öz, Çanakkale’deki okulları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu. Öz, “Hani 7 yaşındaki çocuk ile 14 yaşındaki çocuk aynı binada eğitim yapmayacaktı?” diye sorarak, Atatürk İlkokulu ile İmam Hatip Ortaokul ve Lisesini gündeme getirdi. Bilindiği gibi İmam Hatip Ortaokul ve Lisesi’nin müdürünün “Atatürk’e darbe yaptık” dediği iddia edilmişti.

Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale’de okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretime ilişkin derslik sayıları, FETÖ terör örgütüyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan Çanakkale Gökkuşağı Kolejine ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı bir soru önergesi verdi.  Öz, 2016 – 2017 Eğitim Öğretim döneminde İmam Hatip Lisesine dönüştürülen Gökkuşağı Kolejinin fiziki koşulları yetersiz olan Atatürk İlkokulu ya da inşaatı devam eden ve Barbaros Hayrettin Paşa İlkokuluyla ikili öğretim yapan Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulunun bina ihtiyacı olmasına rağmen bu binaya taşınmamasını da gündeme getirdi. Okulun üç katında 110 İHL öğrencisi ve iki katında da 750 ilkokul öğrencisinin eğitim öğretim gördüğü iddiasına ilişkin durum hakkında bilgi talep eden Öz, “Bugün gelinen noktada Çanakkale’de ilkokul öğrencileri ile İHL öğrencileri aynı binada eğitim görür hale getirilmiştir.

 
İşte Bakan Yılmaz’ın cevaplayacağı o sorular; 
1. Mevcut İmam Hatip Ortaokulu ve mevcut İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci sayıları Çanakkale’deki sınıf ortalamalarının çok altında olmalarına rağmen,  FETÖ terör örgütüyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan Çanakkale Gökkuşağı Kolejini 2016 – 2017 Eğitim Öğretim döneminde neden İmam Hatip Lisesine dönüştürdünüz? Kolejin bulunduğu yerde velilerin veya öğrencilerin İHL açılması yönünde bir talebi olduğu için mi bu kolej İHL’ye dönüştürüldü? Fiziki koşulları yetersiz olan Atatürk İlkokulu ya da inşaatı devam eden ve Barbaros Hayrettin Paşa İlkokuluyla ikili öğretim yapan Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulu neden o binaya taşınmamıştır?
2. İmam Hatip Lisesine dönüştürdüğünüz Gökkuşağı kolejinde toplam kaç derslik vardır? Bu okulda şuan toplam kaç İHL öğrencisi eğitim öğretim görmektedir?
3. İHL’ye dönüştürdüğünüz söz konusu okulda şuanda geçici olarak eğitim öğretimini sürdüren kaç ilkokul öğrencisi vardır? Ve bu öğrenciler kaç dersliği kullanmaktadır? Okulun üç katında 110 İHL öğrencisi ve iki katında da 750 ilkokul öğrencisinin eğitim öğretim gördüğü iddiası doğru mudur? İlkokul öğrencilerinin bu okulda bulundukları bölümlerde laboratuar ve kütüphane mevcut mudur?
4. Eğitimde 4+4+4 sistemine geçişteki temel gerekçelerden biri de “Yedi yaşındaki çocuk ile on dört yaşındaki çocuğun aynı binada eğitim görmesi pedagojik açıdan sakıncalıdır” şeklinde ifade edilmişti. 750 ilkokul öğrencisinin ergen 110 imam-hatip öğrencisiyle aynı binada eğitim görmesinin pedagojik açıdan bir sakıncası var mıdır?
5. Çanakkale’de toplam kaç çocuk okul öncesi eğitimi almaktadır? Kaç okul öncesi öğretmeni görev yapmaktadır? İlköğretim ve Ortaöğretim ile Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde ayrı ayrı toplam kaç öğrenci ve öğretmen görev yapmaktadır? Çanakkale merkezdeki okulların sınıf mevcutları kaçtır?
6. 2011 yılında eğitim öğretime açtığınız Cevatpaşa Ortaokulu’nda 1500 civarında öğrenci bulunmasına rağmen neden bu proje yapılırken kapalı spor salonuna yer verilmemiştir? Bu okula kapalı spor salonu yapmayı planlıyor musunuz? Olimpik spor dallarında ülke olarak başarısız olunmasının bir nedeni de Bakanlığın planladığı okul binalarında spor salonlarına yer verilmemesi olabilir mi?
7. Gökçeada’da çocuklarımız, yaklaşık üç yıldır Atatürk Anadolu Lisesi ile Gökçeada Anadolu Lisesi’nde prefabriklerde, Meslek Lisesinde ise eski halk eğitim binasında fiziki ve teknik yetersizlikler içerisinde eğitim öğretim görmektedirler. Okulların yapımı için ne zaman ihaleye çıkılacaktır? Bu okullarda eğitim öğretim gören çocuklarımız hangi tarihte kalıcı okul binalarına kavuşacaklar? Bir üç sene daha bekleyecek miyiz? Çalışmalarınız ne aşamadadır? Gökçeada’daki okulların yeni hizmet binalarının inşaatı ne zaman başlayacak?
8. Bu prefabrik okullarda, bakanlık olarak övündüğünüz Fatih Projesi kapsamında kurulumu yapılan etkileşimli tahtalar neden bulunmamaktadır?

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz