Bülent ÖZ 18 Mart Törenleri için Soru Önergesi Verdi

23.03.2017

Bülent ÖZ 18 Mart Törenleri için Soru Önergesi Verdi

18 MART DENİZ ZAFERİ KUTLAMALARINA ALINMAYAN ÇANAKKALELİLER ve KONUŞMASI ENGELLENEN BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA VERİLEN SORU ÖNERGESİ

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ; Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi Kutlaması Stadyum törenlerine alınmayan Çanakkale Halkı hakkında ve konuşması engellenmeye çalışılan Çanakkale Belediye Başkanı hakkında Başbakan Binali YILDIRIM’a yazılı soru önergesi yöneltti.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü kutlamaları için düzenlenen tören alanına Çanakkalelilerin giremediği, otobüslerle Çanakkale dışından gelen vatandaşların alındığı kamuoyuna ve basına yansımıştır. Yine Çanakkale Kenti Belediye Başkanı konuşması tribündeki vatandaşlar tarafından ıslık ve bağırma yoluyla yüksek ses çıkartılıp susturulmaya çalışıldığı kamuoyuna yansımıştır dedi.

Buna ilişkin olarak soru önergesinde;

1- Basına ve kamuoyuna yansıdığı gibi Çanakkaleli vatandaşların stada giremiyoruz söylemleri gerçeğinde stada alınmadığı doğru mudur?

2-  Törenler için stadyumun kapıları saat kaçta açılmıştır, kaçta kapanmıştır ve tribünlere vatandaşların tören giriş saati Çanakkale de ilan edilmiş midir?

3- Stadyumda düzenlenen törenlere Çanakkale Halkının katılmasını engellemek için örtülü yasak uygulanmış mıdır?

4- Herhangi bir yasak uygulaması varsa, bu yasak kim tarafından karar verilmiştir?

5-  Tören kutlaması için çevre illerden kaç otobüs ile kaç vatandaş getirilmiştir?

6- Gelecek yıl tören organizasyonunda Çanakkaleli vatandaşlarımızın,stadyumda olacak törenlere katılım gösterebilmesi için kolaylık gösterecek misiniz?

7-  2016 yılında 18 Mart Stadyumunda Kutlanan Deniz Zaferi törenlerinde,tribünlerden Çanakkale Belediye başkanının konuşmasını engellemek için bağırmalar ve ıslıklamalar olduğu ve konuşması engellenmek istendiği kamuoyuna yansıdığı halde bu yıl neden hiç tedbir alınmamıştır?

8- Konuşma engelleme eylemi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN konuşması esnasında da yapılsaydı, stadyumda anons, uyarı ve benzeri hiçbir tedbir alınmayacak mıydı?

9- Gelecek yıl kutlanacak törende protokol konuşmalarını engelleme eylemleri olursa herhangi bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?

Sorularının Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz