Bozcaada Belgesel Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

17.10.2016

Bozcaada Belgesel Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin (BIFED) üçüncüsünde kazanan belgeseller dün akşam yapılan törenle sahiplerini buldu. Büyük ödül “İyi Şeyler Bekler” belgeseli ile Danimarka’ya gitti.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı kapanış törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale milletvekilleri Bülent Öz ve Muharrem Erkek’in yanı sıra, Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la birlikte çevre ilçelerin belediye başkanları da katıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın belgeselin başvurduğu festivalde Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 16, Gaia öğrenci ödülü için 10 belgesel yarıştı. İtalya’dan Myanmar’a, Almanya’dan İsviçre’ye, Brezilya’dan Küba’ya onlarca yönetmen bu heyecana ortak oldu.

Birçok belgeselin yönetmeni de izleyicilerle söyleşi fırsatı yakaladı. Salhane ve Halk Eğitim Merkezi’nde Çarşamba gününden itibaren gösterimlere katılım yoğundu.

Ödül töreninde konuşan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, “Sınırlı bütçesine rağmen, yürekli çalışan ekibi sayesinde beklentilerin çok üzerinde ilgi ve beğeni toplayan festivalimiz bu sene de geçtiğimiz iki senede olduğu gibi olağanüstü doyurucu, öğretici ve etkileyici geçti. Emeği geçen tüm kişi ve kurumlara, destekçilere teşekkür ederim” dedi.

Festival Yönetmeni Petra Holzer Özgüven de katılımcılara, misafirlere ve destek verenlere teşekkür ettiği konuşmasında, “Rüzgar tanrıları bu sene yüzümüze güldü. Geçtiğimiz senelerdeki gibi değil, bu sene güneşli ve çok güzel bir havada, 3 bin kişinin katıldığı bir festival yaşadık” dedi.

Gaia Öğrenci Ödülleri jürisinde Ayşegül Selenka Taşkent, Delizia Flaccavento ve Efi Latsoudi yer alırken, Fethi Kayaalp Ödülleri jürisinde Christina Hadjizachoriou, Clemente Scalbert, Alessandro Rossi, Özlem Arda, Can Candan, Nejat Yavaşoğulları ve Selçuk Gürışık yer aldı.

Festivalde ödül alan filmler, yönetmenleri ve çevrildiği ülkeler şöyle:

Fethi Kayaalp Ödülleri

Birinci: İyi Şeyler Bekler, Phie Ambo, Danimarka

İkinci: Güneşin Düştüğü Gün, Aya Domenig, İsviçre – Finlandiya

Üçüncü: Endişe İçin Kelime Yok, Runar Jarle Wiik, Norveç – Tayland – Myanmar

Mansiyon: Soluk, Metin Kaya, Türkiye

Mansiyon: Gölün Kızı, Ernesto Cabellos, Peru

Gaia Öğrenci Ödülü: Arlette. Cesaret Bir Kastır, Florian Hoffman, İsviçre – Almanya

Mansiyon: Kıllıt, Zeynep Altay, Türkiye. (MD/AS)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz