Böbreğini veren Donorü İçin Mevlit

25.09.2016

Böbreğini veren Donorü İçin Mevlit

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi’nde 1.5 yıl önce hizmete giren organ nakil ünitesinde, ilk kez yapılan böbrek nakliyle, 8 yıl sonra tekrar sağlığına kavuşan emekli işçi 69 yaşındaki Mehmet Baştimur, donörü 54 yaşındaki Şener Öksüz adlı kadın için camide mevlit okuttu. Sağlığına kavuşan Baştimur, ayrıca Öksüz için cami bahçesinde pilav dağıttı.
Çanakkale’de 8 yıl böbrek nakli bekleyen Mehmet Baştimur, 1.5 yıl önce hizmete giren ÇOMÜ’deki organ nakil ünitesinde, ilk kez yapılan böbrek nakliyle sağlığına kavuştu. Evli, 4 çocuk ve 4 torunu olan emekli işçi Mehmet Baştimur, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesince organlarının bağışlanmasıyla donörü olan Şener Öksüz için anlamlı davranışa imza attı. Baştimur, böbreğini aldığı Öksüz için Necippaşa Camii’nde mevlit okuttu. Çanakkale Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, Bursa’dan Organ Nakli Koordinatörü Dr. Timur Didinen, Mehmet Baştimur, Baştimur’un ailesi ve cami cemaati etkinliğe katıldı. Çanakkale Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, şöyle dedi:
“Mehmet Baştimur ağabeyimiz, iki böbreğinin çalışmadığını öğrendikten sonra diyaliz makinesine bağlı olarak 8 yıl yaşadı. Haftanın 3 günü oradaydı. Geri kalan 4 günde birilerinin yardımına sürekli ihtiyaç duyuyordu. 15 ay önce Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organı nakledilen Mehmet Baştimur sağlıklı bir şekilde haftanın 7 gününü doya doya yaşıyor. Ailesiyle birlikte oluyor. Kordonda geziyor. Sohbet ediyor. İşine gücüne bakıyor. Mehmet Baştimur ağabeyimiz organlarını bağışlayanı unutmadı. Gıyabında mevlit okuttu. Allah kabul etsin diyorum.”
Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Timur Didinen ise “Organları bağışlanan kişi Bursa’dan çıkmıştı. O nedenle ayrıca zevkle buraya geldim. Hastamızın da bu kadar iyi durumda, normal hayatını yaşadığını görmekten ben de mutluluk duyuyorum” diye konuştu.
Sağlığına 8 yıl sonra sağlığına kavuşan Mehmet Baştimur ise, “Sağlıklıyım her şeyi yiyebiliyorum. Ailemle gezebiliyorum, zaman geçirebiliyorum. Vefat eden hanımefendinin böbreği bana nakledildi. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine teşekkür ediyorum. Bugün onun adına bugün mevlit okutuyorum. Artık günde 3-4 litre su içiyorum. İstediğimi yapabiliyorum” dedi.
Okunan mevlit ardından cemaate pilav ve lokum ikram edildi, tesbih hediye edildi. Mehmet Baştimur da kendi elleriyle cemaate pilav dağıttı.

(DHA)

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz