Bigazete yazdı, herkes okudu…

24.03.2018

Bigazete yazdı, herkes okudu…

Çan seramik fabrikalarında 150 ile 200 arası işçi topluca işten çıkarıldılar.

Hanımağa’ dediler, ‘babasına karşı işçiyi kollar’ dediler. Çan’da seramik işçileri sedikalaşmaya kalkınca, 150- 200 işçi topluca işten çıkarıldı.

Zeynep Bodur. Çanakkale, Çan denince ilk akla gelen insan. Kendisiyle ilgili “Hanımağa” denilen, Türkiye’nin en güçlü kadınlarından biri. Türkiye’nin en büyük sanayi odası İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, TÜSİAD üyeliği, TOBB, DEİK, TÜGİAD kendini ilgilendiren ne kadar örgüt varsa üyesi ve yöneticisi olacak; TBMM Üstün Hizmet Madalyası, İtalyan Devlet Nişanı alacak ve fabrikada işçisi yasal örgütü sendikaya üye olmaya kalktığında ise terminatör kesilecek. İnanılır gibi değil, ancak iddialar gerçek gibi görünüyor. Umarız yazılı da olsa bir açıklama gönderir.

Çanakkale’nin Çan ilçesindeki seramik fabrikalarında sayılarının şimdilik 150 ile 200 arasında olduğu iddia edilen seramik işçileri topluca işten çıkarıldılar. Gerekçe: E Devlet üzerinden sendikaya üye olmak. Yıllar önce Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda örgütlü bulunan Türk-İş’e bağlı Türkiye Çimse-İş Sendikası, yaklaşık 17 yıl önce, Çan’dan çıkarılmıştı. İşçiler o günden bugüne sendikasızdı. Sendikalaşmanın yasal değişikliklerle kolaylaştırılması ardından, işçiler arasında internetten e-devlet kanalıyla sendikalaşma eğilimi başladı. İddialara göre Çan postanesinden e-devlet aracılığı ile sendikaya üye olanlar, anında fabrika yetkililerine ispiyonlandılar. Edindiğimiz bilgilere göre; Çan’da seramik fabrikalarında çalışan 3 bin dolayında seramik işçisinin, bin kadarı sendikaya üye oldular. Bir sendikanın, bir işyerinde örgütlenebilmesi için, asgari oran yüzde 40 artı 1 işçi olduğu için, Çan’daki seramik fabrikalarında da sınır bin 200 işçiydi. Türkiye Çimse-İş Sendikası yetkililerine göre, bu sınır aşılmak üzereydi.

Kale Bodur grubunun Yozgat Yerköy’de de seramik fabrikası var. Çanakkale, Çan gibi Türkiye’nin “gelişmiş yöre” sayıldığı bir yerdeki net ücret ile Türkiye’nin en yoksul yöresi ve yaşam koşullarının çok daha ucuz bulunduğu Yozgat’taki ücret farkı, çok çarpıcı. Aynı iş, aynı firma, ama farklı ücret. Türkiye Çimse-İş Sendikası’ndan edindiğimiz bilgilere göre; Çan’daki seramik fabrikalarında bir işçi ayda bin 650 lira ile bin 750 lira arasında net ücret alıyor. İkramiye yok, prim yok, sosyal haklar yok. Kale Bodur grubunun Yozgat Yerköy’de de seramik fabrikasında ise işçiler 2 bin 100 lira net ücret alıyorlar, her ay da 500 dolayında destek parası. Özetle en düşük net ücret 2.600 lira. Üye sayısı sınır noktaya gelince, Türkiye Çimse-İş genel merkezinden ve Trakya Bölge Temsilciliği’nden sendikacılar Çan’a geldiler. İki gün içinde Çan’dan adeta kovuldular.

Çimse-İş Sendikası Trakya Bölge Temsilcisi Hüseyin Yavuz ve İstanbul Avrupa Yakası Şube Başkanı Ali Atıcı’nın Bigazete’ye anlattıklarının, -şimdilik kaydıyla- en masum bölümlerini aktaralım. Sendikacılar “Bize işten atılanların tamamının işe geri alınacakları sözü verildi. Bir hafta bekleyeceğiz. Bir tek işçinin bile dışarıda kalması halinde, bize düşen görev ne ise sonuna kadar yapacağız” dediler. Biz de yangına körükle gitmek istemedik; işçiler daha fazla mağdur olmasın diye aşağıdaki kadarıyla paylaşalım: “Böyle bir yer hiç görmedim. Sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik, siyasi partileri ziyaret ettik. Bize ‘Bizi Zeynep hanım doyuruyor. O olmasa biz var olamayız’ gibi gerekçelerle sendikalaşma çalışmalarını yürütmememizi söylediler. Çan Termal Oteli’nden adeta kovulduk. Zeynep hanım “Sendika varken, işçiler babamı yuhaladı” diyormuş. Gerekçesi buymuş. İşveren yetkilileri ile görüşmeye çalıştık. Bize, işten atılanları geri işe alacaklarını, ancak sendikadan istifa dilekçelerini vermek zorunda olduklarını söylediler. Örgütlenme için çoğunluk aşamasına gelindiği için, işçiler bizi davet ettiler. İlk gün gözlerindeki parıltıyı görmüştük, son gün gözlerindeki o umutsuzluk, içimizi acıttı. Eğer Türkiye’de kölelik yoksa, işçinin kendi rızasıyla sendikalaşması gerekir. Madem ki Çan halkı işçisinin insanca ücret almasını istemiyor, fırıncı ekmek vermemekle, okulda öğretmen çocuğunu okuldan başka yere göndermekle tehdit ediyor; bizim Çan’da işimiz yok. Bir haftayı bekleyeceğiz. Bu sabah işe geri alımlar başlamış. İşten atılan son işçi de bu bir hafta içinde işe geri alınırsa, Çan’da sendikalaşma çalışması yapmayacağız. Eğer biz sendikacı olarak, bir tek işçinin mağdur olmasına sebep olacaksak, orada örgütlenmenin bir anlamı yok.” –

 

.Haber Kaynağı : Bigazete

NOT :

Çanlıdostlar Sitesi konuyu araştırarak belge ve bilgileri yakında kamuoyuyla paylaşacaktır!

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz