Biga da YGS İntiharı Yalan

31.03.2017

Biga da YGS İntiharı Yalan

BİGAZATE İnternet Sitesinde, ” YGS’ye giremeyen Büşranur intihar etti” haberine yalanlama geldi.

Bigazete Sitesinde yayınlanan haber şöyle;

Bigalı öğrencinin intiharına işkembe-i kübradan sebep üretildi

Aile içi nedenlerle intihar eden Biga Atatürk Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi için uydurulan intihar gerekçesi aljazeera’ye kadar haber değeri taşıdı.

Biga Atatürk Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi B. K. kız kardeşi tarafından Biga Kavaklık semtindeki evinde, yatak odasında kendini asmış şekilde bulundu. Bigazete olarak Biga’da olay duyulur duyulmaz haberdar olmamıza karşın, kuşkulu ve çelişkili söylentiler nedeniyle okurlarımızla paylaşmadık. Bu süreçte İhlas Haber Ajansı yetkilileri ile de görüştük. Benzer bir istihbarat kendilerine de ulaşmış ve onlar da muğlak bilgiler nedeniyle haberi medya organlarına servis etmediklerini ifade ettiler. Bugün öğle saatlerinde, hürriyet’ten aljazeera’ye kadar ne kadar medya organı varsa “YGS Sınavını bir dakika ile kaçırdığı için intihar etti” şeklinde haberleri görünce şaşırdık. Elimizdeki bilgilerin, bu gerekçeyle uzaktan yakından ilgisi bulunmuyordu. Biga Cumhuriyet Başsavcılığı’nı aradık. Böylesine işkembe-i kübradan atılmış yalan haberden savcılık da rahatsızlığını dile getirdi. Gerçek ne? B.K. yaklaşık bir yıldır okuldaki arkadaşları ile iletişimini koparmış, kendi içine kapanmış bir genç kız. Anne ve baba ayrı olsa da iki ablası yüksek öğrenim görmüş, ekonomik sıkıntıları da pek bulunmayan bir aile. Çalışan bir kadın olan annesi ve küçük kızkardeşi ile birlikte yaşıyor. Okuldaki sınıfında YGS sınavları için öğretmenlerin sordukları soruya bir kaç kez “Mezuna kalacağım. Bu yıl sınava girmeyeceğim” yanıtları veren bir genç kız. Bu yöntem de sınav ve puan sistemi nedeniyle son yıllarda yaygın biçimde kullanılıyor. YGS sınavına girmediğini belirledik, ancak son bir dakikada sınav salonuna girmediği şeklinde bir durum, kesinlikle söz konusu değil. O gün kardeşiyle de tartışıyor, kardeşi gidip diğer odaya yatıyor ve uyuyor. Uyandığında, B.K.’yı asılı biçimde buluyor. Şu ana kadar doğrulatabildiğimiz gerekçe şöyle: Aile içi gerekçelerden uzun süredir yaşadığı bunalımın bir sonucu ortaya çıkan bir intihar. Maalesef, son yıllarda bu tür olaylarda da ciddi artış görünüyor.  Muhabirliğin ve gazeteciliğin, gazetecilik mesleki eğitimin yanından geçmemiş kişilere bırakıldığı bir ülkede, üretilen her sansasyonel dedikodu, koca koca medya organlarının bile yalan yanlış haber yayınlamasına neden oluyor. Türkiye’de yasal biçimde, gerçek muhabir çalıştırması, ekonomik gerekçelerle olanaksız hale getirilen medya organları; dedikodulara teslim olmuş durumda. Gerçeği arayan ve eleştiren medya yerine, bu garabet medya sistemini üreten güçler, giderek kendi arzuladıkları düzene de zarar vermeye başladığını, umarız göreceklerdir. B. K.’nın cenazesi bugün (31 Mart 2017) toprağa verilecek.

http://www.bigazete.com.tr/2017/3/bigali-ogrencinin-intiharina-iskembe-i-kubradan-sebep-uretildi-h26031.html adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz