Bebek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

16.10.2016

Bebek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Bebeklerde tuvalet eğitimi çoğu ebeveynin aklını karıştıran konulardan biridir. Ebeveynlerin özellikle boğuştuğu sorulardan en önde geleni “bebek tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?” sorusudur. Bu yazıda bebek tuvalet eğitimi hakkında temel ipuçları paylaşacağız sizlerle.

1. İşaretleri İzleyin

bebek-tuvalet -2

Bebeğinizin tuvalet eğitimi için öncelikle yapmanız gereken şey onun hazır olup olmadığından emin olmaya çalışmanızdır. Tuvalet eğitimi, bebeğinizin hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır olmasına bağlı olarak başarılı olacaktır. Dolayısıyla bebeğinizin size gönderdiği “ben hazırım” sinyallerine açık olmalı ve onu gözlemelisiniz. Örneğin, eğer lazımlığının başında dikiliyor ya da ona ilgi göstermeye, lazımlığın ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak etmeye başlıyorsa, tuvalet eğitimi biraz daha sabırla başarıya ulaşabilir. Kuru ya da yaş olması önemli değil, eğer bebeğiniz bezinden rahatsız olmaya başlamışsa ve sürekli çıkarmak istiyorsa, tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz demektir. Unutmayın, çocuğunuzda bu türden hevesli işaretler görmeden onu asla tuvalet eğitimi için zorlamamalısınız. Bu onun ruhunda büyük yaralar açabilir ve çocukluk travmalarına neden olabilir.

2. Pozitif Bir Yaklaşım Benimseyin

pozitif-bir-yaklasim

Eğer bütün işaretleri takip edip artık bebeğinizin hazır olduğuna kanaat getirdiyseniz, sıra sizin de çaba ve sabır göstermenizde. Unutmayın bu bebeğinizin ilk başarılarından biri olacak ve sizin pozitif ve destekleyici tavrınız çok önemli. Yalnızca kendinizi değil, bebeğinizin çevresindeki herkesi de olumlu yaklaşım sergilemeleri konusunda uyarın.İletişiminizi yakın ve samimi bir seviyede tutun.

3. Lazımlığı Görünür Yerlere Koyun

bebek-tuvalet-egitimi

Lazımlığı çocuğunuz evde en çok nerede vakit geçiriyorsa oraya koyun. Bu durum bebek tuvalet eğitiminde en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Bebeğinizin lazımlığın yanına yaklaşmasını, ona dokunmasını teşvik edin. Hatta ister beziyle ya da bezsiz lazımlığa oturmasına izin verin. Mümkün olduğu kadar lazımlığın çevresinde zaman geçirmesine olanak tanıyın.

4. Eğitici Tuvaletlerden Bir Tane Edinebilirsiniz

Lazımlık

Bebeğiniz için lazımlık yeterince ilgi çekici gelmemeye başladıysa, onun ilgisini çekecek başka bebek tuvalet eğitimi ürünleri bulunuyor. Alıştırma külotlarının yanı sıra eğitici tuvaletler de tuvalet eğitimini bebeğiniz için korkulacak ya da baskı altında gerçekleştirmesi gereken bir eylem olarak değil, kendisinin ve diğer herkesin de mutlu olduğunu hissettiği bir oyun oynamak olarak algılamasını sağlayacaktır.

5. Tuvalet Araları Verin

Bebek Ve Lazımlık

Bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz zaman boyunca çok sık olmamak kaydıyla belli aralıklarla günde birkaç kere bebeğinizin altında bez olmadan lazımlığa ya da eğitici tuvaletine oturmasını sağlayın. Bu süre zarfında onun mutlaka yanında olun. Bebeğinize orada otururken oynaması için bir oyuncak verebilirsiniz ya da elinize bir masal kitabı alıp ona okuyabilirsiniz. Eğer bir sonuç elde edemediyseniz, kesinlikle pozitif ve destekleyici tavrınızı koruyun. Onu övgülü sözlerle bir dahaki sefer için cesaretlendirin. Daha sonra deneyebileceğini söyleyerek kendisine güvenini pekiştirin.

6. Direnirse, Bırakın!

Ara Verin

Bazen siz bütün işaretleri görseniz de çocuğunuz lazımlığa ya da tuvalete oturmaya direnebilir. Onu asla zorlamayın.Tuvalet eğitimine bir süre ara verin.

7. Küçük Kazalara Hazırlıklı Olun

Küçük Kazalar

Bebek tuvalet eğitimi ebeveynler için meşakkatli ve sarp bir yol gibi görünebilir ve bebekler bu yolda birçok defa kaza yapmaya meyillidirler. Ne kendi moralinizi bozun ne de bebeğinize kızın. Bebeğinizin altına kaçırmasını önlemek için ona sık sık tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorarak, ancak ısrar etmeden, tuvalet ihtiyacını hatırlatın. Sakin kalmaya özen gösterin ve onu asla bu konuda utandırmaya çalışmayın. Ayrıca, bu türden kazalara karşı hazırlıklı olmanız da önemli. Yanınızda bebeğiniz için yedek iç çamaşırı ve giysiler bulundurmanızda fayda var.

Bebeklerin tuvalet eğitimi konusunda tecrübeniz ya da önerileriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz