Bebeğiniz İçin Faydalı ve Eğlenceli Oyunlar

09.10.2016

Bebeğiniz İçin Faydalı ve Eğlenceli Oyunlar

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için oyunun önemi oldukça büyük. Hem bebeğinizle eğlenceli vakit geçirmek hem de onun sağlığına katkı sağlamak için oyun oynamayı ihmal etmeyin. Geçmişten günümüze kadar gelen çeşitli bebek oyunları bulunmakta. İşte en popüler bebek oyunları isimleri ve bebeğinize faydaları:

1. Ritim Geliştirme Oyunu

Ritim Geliştirme Oyunu

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren oynayabileceğiniz bebek oyunları çeşitlerindendir. Farklı nesnelere sopa, kalem ve elle vurarak bebeğinizin sesleri takip edip etmediğine bakabilirsiniz. Ritim duygusunun gelişmesi bebek için çok önemlidir. Bu oyun sayesinde bebeğinizin seslere karşı duyarlılığını artırabilir, aynı zamanda yeni sesler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. İlerleyen aylarda ritimlerle beraber, bebek oyunları şarkıları ile oyunu daha renkli hale getirebilirsiniz.

2. Fış Fış Kayıkçı

Anne ve Bebek Oyunu

Şarkılı ve hareketli bebek oyunları denilince ilk akla gelenlerden bir tanesidir. Bebeğinizin 6 aylık olmasından itibaren oynanabilir. El ele tutuşulur ve karşılıklı olarak fış fış kayıkçı şarkısı söylenerek, bebeğinizi kendinize doğru çeker ve itersiniz. Şarkının ritmi ve hareketlerle bebeğin dil gelişimine katkıda bulunulur ve bu esnada yapılan çekme-itme hareketleriyle bebeğinize zevkli bir egzersiz yaptırmış olursunuz.

3. Taklit Oyunu

Taklit Oyunu

Bebek oyunları çeşitlerinden 1 yaş ve üstüne hitap eden bir tanesidir. Farklı hareketler yaparak çocuğunuzun sizi taklit etmesi için teşvik edin. Örneğin: El sallayın, uyuyor numarası yapın. Sadece bununla yetinmeyin ve sizin de onu taklit edebilmeniz için onun da bir şeyler yapabilmesini sağlayın. Başlangıçta önerilerde bulunmanız gerekebilir. Bu etkinlik bebeğinizin taklit becerisini geliştirecektir.

4. Kukla Oyunu

Kukla Oyunu

Aylar geçtikçe, bebeğinizin dış dünyayı izleme ve olayları takip etme yeteneğinin arttığını fark edeceksiniz. Bebek oyunları için oyuncakların satıldığı yerlerden kuklalar alabilir veya kuklanızı bebeğiniz için kendiniz yapabilirsiniz. Bu oyunun bebeğinizin hayal gücünü ve yaratıcılığını, duyularını, dinleme-iletişim becerilerini, merak ve keşif duygusunu geliştirdiğini fark edeceksiniz.

5. Dıgıdık Dıgıdık

Bebek Oyun Parkı

Bebek oyunları arasından, küçükken anneanne-dedelerimizle en çok oynadığımız oyunlardan biri bu olsa gerek. Siz de bu oyunu bebeğinizi dizinize oturtup, dizinizi yavaşta zıplatarak oynatabilirsiniz. At sürüyormuş gibi veya arabadaymış gibi sesler çıkararak bebeğiniz için daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu oyunla bebeğinizin motor becerilerini, denge ve koordinasyonunu, merak duygusunu, dinleme-iletişim kurma becerisini geliştirebilirsiniz.

6. Dokun ve Tanı

Bebek Oyunları

Bebeğiniz dış dünyayı keşfe yeni başladı ve daha keşfedeceği pek çok şey var. Neden bu keşif serüvenini bebek oyunları ile daha keyifli hale getirmeyesiniz? Yiyebileceği farklı doku, şekil ve kokulardaki nesneleri bir tepsi ile önüne koyun. Bebeğinizin bu cisimleri eline alıp, tadarak keşfetmesi için zaman tanıyın. Bu oyunla bebeğinizin duyularını, motor becerilerini, merak ve keşif duygularını, paylaşma-işbirliği becerisinin gelişmesine katkıda bulunmuş olacaksınız. Buna ek olarak bu oyun, damak tadının gelişmesine de yardımcı olacaktır.

7. Ce-e

Ce e Oyunu

Ce-e (yabancı dillerde pick-a-boo), her zaman bebekle oynanabilecek en eğlenceli bebek oyunları arasındadır. Bunda basitçe ellerinizi yüzünüze kapatırsınız, sonra ellerinizi açıp “ce-e” dersiniz. 9 aylık olana kadar bebekler, yüzünüzü kapattığınızda hala orada olduğunuzu anlamaz, o yüzden kaybolma-geri gelme numaranıza oldukça şaşırırlar. Kaybolduktan sonra geri gelmenize alışması aranızda güven bağı oluşturmanıza da yardımcı olur.

8. Burnun Nerede?

Burnun Nerede Oyunu

Bu oyun bebeğinizi hem güldürecek hem de onun dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak. Burnuna dokunurken ona, şarkı söyler gibi bir tonda “Burnun nerede?” diye sorun. Aynı oyunu vücudunun farklı uzuvları ve etraftaki nesnelerle de tekrarlayın.

9. Attı-Tuttu

Top Oyunu

Bebeğinizin tutma yeteneği sandığınızdan erken şekilleniyor. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek farklı renklerdeki ve dokulardaki çıngıraklı yumuşak toplar bu oyun için ideal. Ona topu hafifçe yuvarlayıp “attı” dedikten sonra bebek onu yakalayınca “tuttu” diyebilirsiniz. Bebek oyunları içinde bebeğinizin yakalama ve kavrama yeteneğini geliştirebilecek bir seçenek.

10. Renkli Bloklar

Lego Oyunu

Legoların büyük parçalı olanları da, belli geometrik şekillere sahip olup ilgili yere yerleştirilenleri de renkli bloklardan sayılabilir. 6 aylık ve üstü çocuklar için uygun olan bebek oyunları arasında sayabileceğimiz renkli bloklar, bebeğinizin yalnız başına da bir şeyler yapmayı öğrenmesine yardımcı olacak.

11. Dijital Oyunlar

Dijital Oyunlar

Bebeklere cep telefonu veya tablet verip vermemek bir tartışma konusu olmuştur. Elbette uzun süre bu cihazlarla haşır neşir olan bebeklerin gözleri yorulabilir veya sosyal ilişki kurma becerileri körelebilir ama kontrol sizde olduğu sürece uzmanlar tarafından geliştirilmiş bebek oyunları sayesinde bebeğinizde yukarıda bahsedilen birçok faydayı görebilirsiniz.

Sizin de bebeğinizle oynadığınız oyunlar varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz