Avrupalı Türkler’den Köln’de demokrasi mitingi

31.07.2016

Avrupalı Türkler’den Köln’de demokrasi mitingi

Darbeye Karşı Demokrasi Platformu’nun Köln’deki Deutzer Werft meydanında organize ettiği miting, yerel saatle 15.00’te (TSİ 16.00), İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Paris ve Münih’teki saldırılarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Avrupalı Türkler’den Köln’de demokrasi mitingi VİDEO

ERDOĞAN’IN BAĞLANMASINI ENGELLEDİLER

Öte yandan mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp kurulacak dev ekrandan halka hitap etmesine müdahale geldi. Köln polisinin güvenlik gerekçesiyle buna izin vermemesi üzerine, platform önce yerel mahkemeye, ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu. Üst mahkeme de, polis lehine karar verince, karar gün içinde Anayasa Mahkemesine taşındı. Almanya Anayasa Mahkemesi de Köln polisini haklı bularak, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı.

100 DERNEĞİN ORTAK BİLDİRİSİ OKUNDU

Yaklaşık 100 derneğin destek verdiği Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’nde Almanca ve Türkçe ortak bildiri sunuldu.

Yerel saatle 15.30’da şehitlerin isimlerinin okunmasının planlandığı mitingde, ayrıca Münih ve Ansbach saldırılarında hayatını kaybedenler de anıldı.

Sanatçı Uğur Işılak’ın seslendirdiği iki şarkının ardından saat 16.20’de TBMM ortak deklarasyonu okundu ve saat 16.30’dan itibaren konuşmacılar sahneye çıktı.

Her kesimden çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılacağı mitingde, Türk, Alman ve Avrupa Birliği bayrakları dalgalandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz