Atatürk adlı tek okul da yok edilecek!

28.04.2018

Atatürk adlı tek okul da yok edilecek!

Biga Atatürk Anadolu Lisesi öğretim yılı sonunda kapatılacak. Okul yapısına Biga İmam Hatip Ortaokulu taşınacak.

Biga Atatürk Anadolu Lisesi, Biga’da zorunlu eğitimde lise düzeyinde açık ara liderdi. Biga Atatürk Fen lisesi açıldı. İkinci yılında Atatürk Anadolu Lisesi’ne taşındı. İki lise aynı yapıda olunca, Biga Atatürk Fen Lisesi denmeye başladı. Gerçekte aynı binada İki lise ayrı hukuksal kimliklerle yaşıyordu.

Biga’da büyük yatırımcılardan biri, okul yapısı olmadan açılan Biga Atatürk Fen Lisesi’ne, kentin en güzel yerinden sunulan arsada yeni okul yapısı inşaatına başladı. Yapımı üstlenmesi karşılığında adının da İçdaş Biga Fen Lisesi olmasını istedi ve kabul edildi. Okul yapısı bitmek üzere, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda Biga Atatürk Fen Lisesi, İçdaş Biga Fen Lisesi olarak, bu yeni yapıya taşınacak.

Bu yapının karşısında bulunan ve yıllarca Kredi ve Yurtlar Kurumu’na kiralanan Biga Atatürk Anadolu Lisesi’ne tahsisli Milli Eğitim Bakanlığı’na ait öğrenci yurdu da, İçdaş Biga Fen Lisesi öğrencilerine tahsis edildi.

Biga Atatürk Anadolu Lisesi 3 yıldır öğrenci kabul etmiyor. Gelecek eğitim ve öğretim yılında yalnızca 12. sınıfları kalacak. Biga Atatürk Anadolu Lisesi’nin son mezunları olacak 12. sınıf öğrencileri de, son yılı İçdaş Biga Fen Lisesi yeni yapısında geçirecekler.

Okullar Bölgesi merkezinde ne olacak?

Biga’nın “Okullar Bölgesi” olarak bilinen kentin merkezindeki bölgede, Biga’nın tek bulvarı Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Biga Atatürk Anadolu Lisesi binası boşaltılacağına göre, ne olacak?

Aynı bölgedeki Biga Ortaokulu binalarından birine açılan Biga İmam Hatip Ortaokulu, halen 1.000 dolayında fen ve Anadolu lisesi öğrencisi barındıran Biga Atatürk Anadolu Lisesi yapısına taşınacak.

Fen Lisesi için yıllık öğrenci alma kontenjanını 120’den 180 çıkarması gerekirken 90’a indiren Milli Eğitim Bakanlığı, bir anadolu lisesini ortadan kaldırırken, yerine her yıl 250 öğrenci kontenjanlı Biga İmam Hatip Ortaokulu üretmiş olacak.

Atatürk adlı tek lise yok edilecek, Biga’da ikinci ve büyük bir imam hatip ortaokulu, “Okullar Bölgesi” nin ortasına kondurulacak.

Çocuklar istemiyor, aileler çocuklarını vermiyor; ama Milli Eğitim Bakanlığı ısrarla çocukları imam hatip ortaokuluna kayıt yaptırmaya zorluyor.

Biga’da ilk ve ortaokul sorunu çok büyük

Biga’nın en köklü zorunlu eğitim kurumlarından Sakarya İlkokulu apartmanların arasına sıkışmış bir apartman halinde.

Biga’nın en köklü zorunlu eğitim kurumlarından Dumlupınar Ortaokulu bir apartman ve bir küçük bahçeden ibaret.

Biga’nın en kalabalık mahallesi Hamdibey Mahallesi’ndeki Hamdibey Ortaokulu, yeni kurulan Hamdibey İmam Hatip Ortaokulu ile yine bir apartman ve bir küçük bahçeden oluşan yapısını paylaşmak zorunda bırakıldı.

Türkiye’nin en köklü imam hatip liselerinin başında gelen Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin dev yerleşkesi ise orada duruyor.

Biga İmam Hatip Ortaokulu için inşaatına başlanan Şirintepe Mahallesi’ndeki okul yapısı da hizmete girecek. Aynı mahalledeki bir apartmana sıkışmış Cumhuriyet İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulu ise içler cısı durumda.   Bu haber 28.04.2018 13:20:00 tarihinde eklenmiştir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz