Anzak Günü için terör uyarısı

06.04.2017

Anzak Günü için terör uyarısı

Avustralya yaptığı bir açıklamayla, teröristlerin 25 Nisan’da Gelibolu’da gerçekleştirilecek Anzak Anma Gününde saldırı yapabileceği uyarısında bulundu.

Avustralya, Anzak Günü’nde Türkiye’de yapılacak anma etkinliklerine katılmak isteyen vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı. Avustralya, terör saldırısı istihbaratı olduğuna dikkat çekti.

Avustralya bugün yaptığı açıklamada “25 Nisan’da Gelibolu’da gerçekleşecek Anzak Anma Günü’nü hedef alan bir terör saldırısı düzenlenebileceğine” dikkat çekti. Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Türk yetkililerin durumdan haberdar olduğunu ve yapılacak etkinlikler için yüksek düzeyde güvenlik önlemi alacağını söyledi.

Avustralya’nın Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan da gazetecilere yaptığı açıklamada 500’den fazla Avustralyalı ve Yeni Zelandalılının Anzak Günü için Gelibolu’ya gitmek için kayıt yaptırdığını açıkladı.

Avustralya ve Yeni Zelandalıların 1915’te Gelibolu’daki ilk büyük çarpışmalarının yaşandığı 25 Nisan’daki Anzak Günü’ne her yıl yüzlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı geliyor.

Avustralya Dışişleri Bakanı Bishop, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada “Avustralya hükümetinin teröristlerin Gelibolu Yarımadası’nda Anzak Günü anma törenlerini hedef alabileceğine dair istihbarat aldığını” ifade etti.

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarını uyaran Avustralya, ziyaretçilerin yüksek derecede dikkatli olması ve Ankara ve İstanbul’u ziyaret etme ihtiyaçlarını yeniden gözden geçirmeleri tavsiyesini değiştirmedi.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murry McCully de vatandaşlarını Ankara ve İstanbul’a seyahat etmekten kaçınmaları ve Gelibolu’da ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

© Deutsche Welle Türkçe

 

Reuters/AP/SSB/HS

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz