Altıncı Koza’ya Tepki : Altıncı Şirket Dondurma’yı Terket

20.11.2016

Altıncı Koza’ya Tepki : Altıncı Şirket Dondurma’yı Terket

idazdondurmaAltıncı Koza’ya Tepki: “Yine Çanakkale Karşılaması Oynarız”

Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile İda Dayanışma Derneği 19 Aralık Cumartesi 15.30 – 19.00 arasında Çanakkale Çan ilçesi Dondurma Köyü’nde buluşma çağrısı yaptı. Çağrıda, geçmişte olduğu gibi madenci şirkete karşı konulacağı bildirildi.

İda Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Koza Altın İşletmeleri’nin Çan’ın Dondurma köyü mevkiinde yapmayı planladığı, bölgenin su kaynaklarını ve yaşamı tehdit eden Altın-Gümüş-Kurşun madeni projesinin ÇED toplantısının yapılacağı gün gitmiştik hep birlikte Dondurma’ya. Dondurma, Ramazanlar, Ahmetler, Karadağ köylerinin kadınları karşılamıştı bizleri davulla, zurnayla, madencilere karşı tenekeler çala çala.

Altıncı şirket köyümüzü terket sloganları ve müthiş bir güç birliğiyle ÇED toplantısını iptal ettirmişlerdi. Madenciler köyden gidinca davul zurnayla oynamıştık köy yerinde. Şimdi aynı proje yine gündemde. 22 Kasım Salı günü İDK toplantısı yapılacak Ankara’da. Toplantı öncesi 19 Aralık Cumartesi günü öğleden sonra saat 15.30’da yeniden buluşuyoruz Dondurma’da.

O gün meydanda taşınan pankartlarda yazdığı gibi ” Gün dayanışma günüdür” duygusuyla. Hafızamızı tazelemek, Dondurma’daki kadınların önde olduğu mücadeleye omuz vermek, maden projesinin bölgeye, su kaynaklarına vereceği zararlarını konuşmak, Ankara’ya itirazımızı duyurmak, belki yine teneke çalmak, o günkü gibi Çanakkale karşılaması oynamak, umudu yeniden canlandırıp yan yana gelirsek bir şeylerin değişeceğine inanmak, hatırlamak için gidiyoruz köydeki dostlarımızla buluşmaya.

Bulgur pilavımız da pişmeye başlayacak biz yola çıkınca.  Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile İda Dayanışma Derneği’nin ortak çağrısıdır, o gün ÇED toplantısında birlikte olduğumuz ya da gelemeyip gönlü orada kalanlara, bu güçlü, cesur, yaratıcı köyün halkıyla tanışmak isteyen dostlarımıza; Gün Dayanışma günüdür, buluşalım Dondurma’da...” denildi.

 

Çanakkale Haber | Çanakkale Haberleri | Aynalı Pazar |

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz