AKP’NİN POLİTİKALARI ÜRETİM ÜLKEMİZİ,TÜKETİM ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

21.09.2017

AKP’NİN POLİTİKALARI ÜRETİM ÜLKEMİZİ,TÜKETİM ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

Geçtiğimiz günlerde Yenice’de biber üreticilerinin sorunlarını dinleyen ve onlarla birlikte tarlada biber toplayan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ,Ezine ilçesinde de Ezineli ve Bayramiçli domates üreticileriyle buluştu.

Günün erken saatinde Ezine ilçesine giderek CHP ilçe Başkanı Serdar EREN ve İlçe Örgütüyle birlikte Muhtarlar ve Ezineli hemşehrileriyle buluşup çay içen CHP’li ÖZ, daha sonra CHP ilçe örgütüyle birlikte Ezine Karagömlek köyüne giderek, Ezineli ve Bayramiçli çiftçiler ile birlikte Domates tarlalarında yerinde tespitlerde bulundu.

Çiftçiler ile birlikte Domates toplayan CHP’li ÖZ, köylülerin yanında olmaya ve üreticilerin sorununu yerinde incelemeye devam ediyor.

 

“Çiftçimizin üretim ve satış sürecindeki sıkıntılarını yerinde dinledik ve birlikte domates toplayarak çözüm yollarını konuştuk” diyerek açıklamalarda bulunan CHP’li Bülent ÖZ şunları ifade etti:

 

BUGÜN GÜNDEMİMİZ DOMATES ÜRETİCİLERİ VE SORUNLARI

 

Domates üreticilerimiz, artan giderlerin üretim maliyetini yükselttiğini, fakat domatesin tarladan alım fiyatının düşük olup gideri karşılamayacak seviyede olmadığından şikayetçiler. Bu bağlamda köylülerimizin yanında olmaya devam ediyoruz ve gündemimiz domates üreticilerinin sorunlarıdır.

 

Sezonda, Ortalama 23 ile 25 kg arası gelen 1. sınıf bir kasa domates tarlada 10TL ye alıcı buluyor. Domatesin pazarda kilosu ortalama 1-2TL fiyatla satıldığı gerçeğinde, bir kasa domates minimum 25TL, ortalama 40TL ile perakende olarak vatandaşa satılması, domatesin tarlada satış fiyatının perakende satış fiyatından 3-4 kat düşük olması demektedir.

Gider artıyor köylümüz üretimden vazgeçiyor

 

Üreticimizin, alın terinin ve emeğinin karşılığı olmayan kazancının karşısında mazotun 15 yılda %450, gübrenin %500 artması, fakat tarlada satılan domatesin fiyatının artmaması, köylümüzün üretimden vazgeçme süreci olmaktadır.Üstelik artan üretim giderlerine mahsul hastalıklarıyla mücadele de eklendiğinde, üretim maliyeti domatesin tarladaki satış fiyatını geçmektedir.

 

Hükümetin üreticiden yana olmayan politikalarında ısrarcı olması durumunda domates ithal ederken, ihraç edecek duruma geleceğiz. Çünkü AKP tarafından, çiftçimizin sorunu olan üretim gider artışının görmezden gelinmesi, her geçen gün bir başka üreticiyi direnemez ve üretimi sürdüremez hale getirmiştir.

 

AKP’NİN POLİTİKALARI ÜRETİM ÜLKEMİZİ,TÜKETİM ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR

 

Tarım Ülkesiyiz fakat AKP, üreten çiftçimizi unutmuş ve hatta küstürmüş, üretme sadece tüket politikalarında ısrar etmesiyle Üretim Ülkemizi, Tüketim Ülkesine dönüştürmüştür.

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Tarım Politikamız, çiftçimizin giderini değil gelirini artmasına yöneliktir. Çiftçimizin, Üreticimizin yani emeğin yanında olmaya devam edeceğiz üreticimizin yüzünü güldüreceğiz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz