ADD Çan şubesinden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19.05.2018

ADD Çan şubesinden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar, Güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar.’Uzun ve zahmetli yürüyüş 19 Mayıs 1919 günü Samsun’dan başladı, Erzurum, Sivas, Ankara, Sakarya, Afyon ve 9 Eylül’de İzmir’de sona erdi.Bu uzun yürüyüşün başarı ile sona ermesinde etken ne idi?

Lider ve inanç…Nasıl bir inanç? Milleti, gene milletin azim ve iradesi kurtaracaktır.’ inancı.Üzerinde güneş batmayan ülkeye, emperyalizme bu inançla diz çöktürüldü.Sevr yırtıldı, Lozan kabul edildi.Ne diyordu Atatürk ;

‘ Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlıktır, cahilliktir.’

Aklın ve bilimin önderliğinde aydınlanmanın önü açıldı, çağdaşlaşma hedef gösterildi.

Dünya uygarlığı içinde çağdaş bir toplum yaratma projesiyle 98 yıl önce çıkılan yolun bugün geldiği duruma bakınız.

Atatürk; ‘Ne mutlu Türküm diyene…’

‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka Türk milleti denir.’ diyerek ümmeti millet yapmak istemişti. Bugün ise etnik kökenler kaşınarak toplum ayrıştırılmaya çalışılıyor.

  1. Kemal Samsun’a ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karekterimdir.’ anlayışı ile çıkmış ve emperyalizmi bu düşünce içinde dize getirmişti Evet yıl 2018 Mayıs’ın 19’u, nerede beslenip, nerede yeşerip, hangi yollarla ülkenin kaderine hakim olduklarını bir türlü kavrayamadığımız birileri, en çok Atatürk’ten, O’nun düşüncelerinden, O’nun ilkelerinden korkuyor veKEMALİZM’eait ne varsa ortadan kaldırmaya çalışıyorlar.

Bu defa hedefte şanlı tarihimizin kilometre taşları olan milli birliğimizi, milli bütünlüğümüzü simgeleyen bayramlarımız var.

Şurası unutulmasın iktidarlar gelip geçicidir devlet devamlıdır. Oy çokluğuna dayanarak bir süre daha ayakta kalınabilir, ama ATATÜRK sevgisini bu milletten kimse silemez.

19 Mayıs’ı bütün kalbimizle yaşatıyor ve kutluyoruz.

 

Gökay BULUT

Atatürkçü Düşünce Derneği

Çan Şube Başkanı

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz