9 YILDIR BÖLGEDE FARK OLUŞTURAN RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİN 10.SU DA ÇOK RENKLİ GEÇECEK

09.05.2018

9 YILDIR BÖLGEDE FARK OLUŞTURAN RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİN 10.SU DA ÇOK RENKLİ GEÇECEK

11 ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kalmışken her yıl olduğu gibi Çan Belediyesi Ramazan’a özel hazırladığı imsakiyelerin dağıtımına başladı.

Ramazan boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin de yer aldığı Çan Belediyesi Ramazan İmsakiyesinde, Ramazan ayının maneviyatına uygun her yaştan Çanlı’ya hitap eden onlarca gösteri, konser ve etkinlikler yer alıyor.

2009 yılında Dr. Abdurrahman Kuzu’nun Çan Belediyesi başkanı seçilmesiyle bölgede bir ilk olarak hayata geçen ve 7’den 70’e her kesimde iz bırakan Ramazan Etkinliklerinin onuncusu da bölgede eşi görülmemiş şekilde yine dopdolu geçeceğe benziyor.

2009 yılından önce güneşin batmasıyla birlikte herkes evine çekilir Çan adeta terk edilmiş bir şehir atmosferine bürünürdü. Ne bir sosyal yaşam alanı ne bir etkinlik… Çan’da yer alan parklar ve çay bahçeleri dahi kaderine terkedilmiş çocukların yanından bile geçemeyecekleri kadar tehlikeli haldeydi. Özellikle Ramazan aylarında da çalışanlar mesaisinden çıkıp evlerine kaçıyor iftar sonraları vakitlerini evlerinde geçiriyorlardı.

Çan’daki sosyal hayatın dönüm noktası; Ramazan Etkinlikleri…

Abdurrahman Kuzu’nun Çan Belediye Başkanı seçilmesiyle başlayan ve Çan için adeta devasa bir değişim hareketine dönüşen ‘önce insan, önce Çan temalı sosyal projeler ile tüm bölgeden farklı olarak Çan’da sosyal hayat can buldu. Başkan Kuzu’nun ilk sosyal proje olarak hayata geçirdiği ve bu yıl onuncusu gerçekleşecek olan Ramazan Etkinlikleri sosyal hayatın canlandırılmasının kıvılcımı oldu.

Bir ilkin gelenekselleşmesi; Çan Belediyesi Ramazan Etkinlikleri

2009 yılında ilk kez Ramazan Etkinliklerinin yapılacağı duyurulduğunda herkesin zihninde ‘Bu da neyin nesi? Nasıl bir şey olacak ki acaba?’ gibi sorular belirmişti. Çünkü Çanlı her vatandaş, sokakların sessizliğine alışmış, evine kapanmış, sosyal hayatın varlığından habersizdi. 2009 yılında yapılan ilk etkinliği hatırlarsak İftardan sonra Çoluk çocuk program izlemek hiç de fena değildi. Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan, semazenlerle, ilahilerle, musikilerle, konferanslarla, çocuk programları ile devam eden etkinlikler Ramazan’ın ruhuna anlam katmış ve şehrin manevi havasını değiştirmişti. Ayrıca ilçenin bölgede ilk olarak bu etkinliklerle tanışmasından dolayı tüm halk gururlanmıştı. O günden sonra komşuluk ilişkileri gelişti, insanların birbiriyle kaynaşması arttı, sokaklar sessizlikten kurtuldu ve Ramazanlar daha da anlamlı ve iz bırakır hale geldi.

Bölgenin gözdesi “Çan Belediyesi Ramazan Etkinlikleri”

Çanlılar o günden sonra her yıl Ramazan’ı dört gözle bekler oldu ve Çanlı çocuklar artık ramazan aylarına dair hiç unutamayacakları izler taşıyan sayısız hatıra biriktiriyorlar. Bugün sokağa çıkıp sorduğumuzda herkes ‘Ramazanlar iyi ki var ve biz iyi ki Ramazanlarda Çan’dayız’ diyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz