Bülent ÖZ’ün Adli Yıl Açılışına İlişkin Basın Açıklaması

03.09.2016

Bülent ÖZ’ün Adli Yıl Açılışına İlişkin Basın Açıklaması

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ün Adli Yıl Açılışına ilişkin basın açıklaması

Yeni adli yılın açılışında yaşadıklarımız, ülkemizin en büyük sorunun hukuk kültürünün yüksek yargıçlarımızda dahi yerleşmediğini göstermektedir. Siyasetin büyük bir gayret ile yozlaştırdığı ve yozlaştırmaya devam ettiği hukuk sistemimiz ülkemizin sorunlarını çözme kabiliyetinde değildir.

Hukuk ve demokrasinin en önemli dayanaklarından birisi kuvvetler ayrılığı ilkesidir. Adli yıl açılışında yaşadıklarımız işte bu ilkenin değerinin kavranamadığını da açıkça göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı yürütme erkinin bir parçası ise, Anayasa’mızda yazılı olan tarafsız cumhurbaşkanı kavramı, de facto uygulamalarla artık yürürlükte değilse, bağımsız olması gereken yargının Cumhurbaşkanlığı himayesinde adli yıl açılışı yapması, bu ilkenin ayaklar altına alındığını göstermez mi?

Bu gayri hukuki duruma çanak tutan siyasilerin sorumsuz açıklamaları ve eylemleri bir kenara, yüksek yargıçların, cübbelerinin önünde düğme dahi yokken, yürütmenin himayelerinde bu tip bir şova alet olmaları izahtan varestedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan, yüksek yargıçları atama yetkisine sahiptir. Ancak atanan yüksek yargıçlar, hukuk neyi emrederse onu uygular ve hatta kendilerini atayan Başkan aleyhine dahi karar verebilirler. Bunun en önemli nedeni yargıçların hukuk birikimi yanında hukuk kültürüne de sahip olmalarıdır.

Anlaşılan o ki, ülkemizin yaşadığı darbe girişimi neticesinde, demokrasisinin normalleşmesi için gerekli olan etkin hukuk sistemi gereksinimi maalesef sağlanamayacaktır. Darbe öncesi yargıdaki yozlaşma, darbe sonrasında da devam edecek gözükmektedir.

Cumhuriyetimizin ilk adliye vekili olan Mahmut Esat Bozkurt’un Cumhuriyet savcılarına söylediği o ünlü sözünü bu ülkenin yargıçları ve savcılarına hatırlatmak elzem bir ihtiyaçtır. Türk yargıç ve savcıları “Meriç kıyılarında çalışan Türk köylüsünün kaybolan sabanlarından tutunuz da, bu yurtta yaşayanların uğrayacakları en ufak bir haksızlıktan, hatta Bingöl dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin gözyaşlarından siz sorumlusunuz”.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz