2 bin 123 cumhuriyet sevdalısından rekor Türkiye haritası!

29.10.2016

2 bin 123 cumhuriyet sevdalısından rekor Türkiye haritası!

İzmir’de Bayraklı Belediyesi’nin etkinliğinde 2 bin 123 Cumhuriyet sevdalısı Smyrna Meydanı’nda saat 19.23’te aynı anda zeybek oynadı ardından bir araya gelerek, ’Türkiye haritası’ oluşturdu. İnsanların oluşturduğu en büyük ülke haritası kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruda bulunuldu

2 bin 123 cumhuriyet sevdalısından rekor Türkiye haritası!

Cumhuriyet’in kuruluşunun 93’üncü yıl dönü kutlamaları çerçevesinde Smyrna Meydanı’nda farklı yaş gruplarından 2 bin 123 kişi aynı anda zeybek oynadı, kırmızı- beyaz dev Türkiye haritası oluşturuldu. Zeybek oynayan en küçük oyuncu 5 yaşındaki Arda Tekmen olurken, en büyüğü 78 yaşındaki Hatice Jokiçin oldu.

CUMHURİYET’İN 200’ÜNCÜ YILINA GÖNDERME YAPILDI

2123 kişi, Cumhuriyet’in 200’üncü yılına, ’Cumhuriyet ilelebet yaşayacak’ mesajı gönderdi. Meydanı hınca hınç dolduran kalabalığın tüylerini diken diken eden görüntülere sahne olan etkinliğe katılanların bir bölümü gözyaşlarına hakim olamadı. Öte yandan etkinliği izlemeye İzmir dışından da çok sayıda kişi geldi. Etkinlik öncesi ise Smyrna Meydanı’na kurulan 540 metrekare büyüklüğündeki dev beyaz perdeye ile Atatürk ve Cumhuriyet konulu 3 boyutlu, görüntü, ışık ve ses gösterisi yapıldı.

GUINNESS’E BAŞVURULDU

Bayraklı Belediyesi, İnsanların oluşturduğu en büyük ülke haritası kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabına başvuru yaptı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, yine tarih yazdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Hepinizi yürekten kutluyorum. Kendinizi alkışlayın. Parçalanmış bir imparatorluktan 1923’te çağdaş bir Cumhuriyet yaratan sevgili Atatürk’ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yüzünü uygarlığa, bilime dönmüş çağdaş bir Cumhuriyet kuran ve bu Cumhuriyet”i 15 yılda Avrupa ülkeleri seviyesine çıkaran ve aramızdan ayrılan Atatürk’ten sonra bu Cumhuriyet’i yıkmak isteyen gerici, karanlık güçler, Cumhuriyet düşmanı güçler uzun yıllar uğraş veriyor.

Hedefleri bizleri geriye götürmek. Bizleri geriye, karanlığa götürmek isteyenlere şunu söylemek istiyorum; Biz Cumhuriyet ile yönetilmek istiyoruz. Biz krallık, sultanlık, padişahlık, halifelik istemiyoruz. Karanlıkta geri geri gidenler önce bataklığa girer, sonra da çukura düşerler. Biz ufkumuzu daima çağdaşlığa ve bilime vermiş bir Cumhuriyet”te yaşamak istiyoruz.” dedi.

Mehmet GÜNEY/DHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz