15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimi Sonrası Türkiye Nereye Gidiyor?

03.08.2016

15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimi Sonrası  Türkiye Nereye Gidiyor?

02.08.2016 Salı günü gezilerini sürdüren Çanakkale Milletvekili Bülent Öz Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın ve İlçe Yön. Kur. Üyeleriyle birlikte Çan ve köylerinde saha çalışmalarını sürdürdü. İlçe başkanı Aydın ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile Terzialan Beldesi, Terzialan Beldesi Süle Mahallesi,  Karakoca, Çakılköy, Etili, Hurmaköy, Uzunalan, Küçükpaşa ve Büyükpaşa, köylülerini ziyaret ederek hemşerileri ile bir araya geldi. Gerçekleştirdiği ziyaretlerde Bülent Öz, 15 Temmuz Darbe sürecini ve bu kanlı kalkışmanın faillerinin devlet içerisinde nasıl örgütlendiklerine ilişkin olarak partisinin görüş ve tespitlerini yurttaşlarıyla paylaştı.

 

Devlet Krizi Derinleşiyor!

 

Devlet krizinin derinleşmeye başladığını ifade eden Öz, 15 Temmuz dinci gerici kalkışma, sonrası okların çevrildiği FETÖ/PDY terör örgütü ile sürdürülen mücadele doğru bir hatta kurgulanmaz ise yaşadığımız devlet krizinin derinleşmesi kaçınılmazdır. Ülkeyi hızla sürüklendiği bu uçurumdan aklıselim ve sağduyu kurtarabilir dedi.

 

Devletimizin bu terör unsurlarıyla kararlı bir şekilde mücadele edebilmesi için CHP olarak her türlü desteği verdiklerini ifade eden Öz, Fakat gerçekleri de anlatmak durumundayız. FETÖ örgütünün devletteki gücü Sızma ifadesi ile geçiştirilemez. Devlette liyakat yerine sadakat esas olunca, bunlar (darbeciler, Haşhaşiler, FETÖ) sistemi sadakat isteyenlerin yardımıyla ele geçirdi. “Ne istediler de vermedik” diyenler kimlerse, bu darbecileri palazlandıranlar da onlardır dedi.

 

Türkiye 15 Temmuz Gerici Dinci Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL yönetim modeliyle hızla bir belirsizliğe ve krizin derinleştirilmesine tanıklık ediyor.

 

İktidar Partisi İçerisinde FETÖ/PDY Yapılanmasının Gücü Nedir? Genel Kurmay Başkanı Yaver mi Oluyor?

 

Askeri hastaneler, Askeri liseler, Harp Akademileri kapatılıyor, Kuvvet Komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığına bağlanıyor, Genel Kurmay Başkanı yavere dönüştürülüyor, savaşan ordunun eli kolu bağlanıyor, peki bunlar ne ile yapılıyor? Kanun Hükmünde Kararname ile. Kurumların cezalandırılmasının ceza hukukunda karşılığı olmadığını, suçlu bireylerin cezalandırılması gerektiğini belirten Öz tirajı komik uygulamalar aldı başını gidiyor. Okula ceza veriliyor, Uçak kalkan alan  kapatılıyor, Tank çıkan kışlaya ceza uygulanarak kapatılıyor, meseleye böyle yaklaşarak bu soruna çözüm bulmaya çalışmak samimiyetsiz bir yaklaşımdır.

 

Peki TBMM Kapalı mı? Hayır, açık ve çalışıyor. Peki Meclis ne görüşüyor, yabancı personel istihdamı, uluslar arası anlaşmalar vs… Neden getirip TBMM’de bir mutabakat ile yapılması gereken değişiklikleri yapmıyorsun. Bu Parlamento daha ilk günden itibaren darbecilerin karşısında dimdik bir duruş sergilemedi mi? Demokrasinin yanında tavır almadı mı? Peki neden ortak akıldan ve milli iradeden kaçıyorsun. Yoksa iktidar partisi içerisinde bu FETÖ/PDY yapılanması tahminlerin ötesinde bir güce sahip ve onların süreci ters yüz etmesinden mi korkuyorsunuz? Cumhuriyet Halk Partisi bu süreçte bu mücadeleye kararlılıkla omuz verecektir.

 

OHAL KHK’leri hakkında yargı yolu kullanılamıyor. Anayasa orta yerde dururken bu yapılanlar kabul edilebilir mi? Ülkenin normalleşmesine hizmet etmesi gerekenler, süreci kötü yönetiyorlar.

 

FETÖ/PDY Cuntası Başarılı mı Oldu? Kamuda Açığa Almalarda İşgüzarlık

Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları ile TSK içerisindeki Kemalist Subayları tasfiye eden FETÖ/PDY ve siyasal ortakları şimdi 15 Temmuz Gerici Dinci Darbe girişimi sonrası orduda o dönem ayıklayamadıkları vatanına milletine bağlı kadroları da hedef almaya başlamıştır. Yalnız ordu içerisinde mi Çanakkale’de ve daha birçok ilde kamu kurumlarında yaşanan açığa almaları incelediğimizde, Eğitim-iş, Eğitim-Sen gibi muhalif Sendika ve konfederasyonlara üye memurların hedef haline getirildiğini, FETÖ terör örgütünün darbede başarılı olması durumunda ilk açığa alacağı kadroları, şimdi kimi işgüzar il ve ilçe müdürleri yardımıyla yapmakta ve hayatlarını bu gerici FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadeleye adayan insanlar bu organizasyonun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmakta açığa alınmaktadır.

 

Tablo böyle olunca insan sormadan edemiyor, acaba 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY Cuntası başarılı mı oldu? Yok şayet bu darbeciler başarısız olduysa bu yaşananları nasıl açıklayacağız.

 

Hukukun üstünlüğü, Bağımsız yargı, İşleyen bir Demokrasi ve Kuvvetler ayrılığı bu tip kalkışmaların Panzehiridir. OHAL sürecini fırsata çevirmeye kalkmak Devlet Krizini Derinleştirir.  Şuana kadarki OHAL uygulamaları gösteriyor ki geçmişten ders almış bir yönetim anlayışı ile karşı karşıya değiliz.

 

Bu gerici kalkışma ile mücadele de yöntem; Cumhuriyetle hesaplaşma mantığı ile kurumları pasifize etmek değil, bu kurumlara bu terör örgütü mensuplarını yerleştiren siyasi işbirlikçilerini tasfiye etmek olmalıdır.

 

Bu durumdan kurtulmanın Çaresi; Ulus Devlete, Laik Cumhuriyete sahip çıkmaktır diyen Öz, Aksi halde Ortadoğu ülkelerindeki gibi etnik ve mezhepsel çatışmalara gebedir ülkemiz dedi.

 

Şimdi basın yayın organlarında Hakkari ve Şırnak’ın ilçeye dönüştürülmesine ilişkin tasarının hazırlandığını ve Hakkari’nin isminin Çölemerik olacağı yazılıp çiziliyor. PKK’nın yıllardır Hakkari ve yöresini sözde “Colemerg Eyaleti” olarak tanımladığını bu ülkeyi yönetenler bilmiyor mu? Bu isim değişikliğiyle ne amaçlanmaktadır?

 

Ulus-Devlete sahip çıkmaz isek ülkemizin Ortadoğu ülkelerinden bir farkı kalmayacağı ve bizi karanlık günlerin beklediğini bir kez daha ifade ediyor, milletimizi bu oyuna karşı uyanık olmaya davet ediyorum.

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz