12 Adımda Stresten Kurtulun

09.10.2016

12 Adımda Stresten Kurtulun

STRES, telaş ve olumsuz bakış açısı hayatımızdan muazzam bir enerji götürebileceği gibi, yaratıcı zekamızı ve motivasyonumuzu da köreltmektedir. Düşünceleriniz herhangi bir momentum oluşturmaya başlamadan önce, zihninizde neler olup bittiğini fark edin. Stresli bir durum karşısında kendinizi, strese verdiğiniz tepkileri bir düşünün. Çoğu insan hayatını, sanki gelecekte kullanacağı bir elbisenin provasıymış gibi yaşar. Hiçbirimizin beş dakika sonra nefes almaya garantisi yokken, neden zehir ederiz ki, sahip olduğumuz ve kontrol edebildiğimiz tek şey olan, içinde yaşadığımız ‘şu an’ı. Nefes alıp verdiğiniz, hislerinizi doruk noktada yaşadığınız ‘şu an’ı tüm samimiyetinizle sevmek varken neden, niye, niçin?

stres

Geçmiş sorunlar, geleceğe yönelik kafa karışıklıkları ve endişe,  yaşadığınız ana hükmettikçe; stres, kaygı, bunalım ve ümitsizlik peşinizi bırakmayacaktır. Stres yaratan olaylar karşısında yaşadığımız yoğun stres ve kaygı miktarı, sorunun kendisinden ziyade sorunu ele alış şeklimizde gizlidir. Çoğu zaman korkusuzca kendi özeleştirimizi yapabilmeliyiz. Acaba biz insanlar sorunlarımızı ne kadar stres, panik, problem ve sıkıntı haline getiriyoruz, sorunlar bizim için ne ifade ediyor, herhangi bir stres, sıkıntı ve problem karşısında ne gibi çözüm arayışları üretiyoruz, stres ve sıkıntılardan kurtulabilmek için hangi yollara başvuruyoruz, sorunlar yaşamımızı tehlikeye sokan acil durum sinyalleri olarak mı görünüyor gözümüze; yoksa bizi daha iyiye daha güzele yönlendiren sevimli, olgun, anlayışlı bir öğretmen olarak mı? Olumsuz düşünceleri yok saymayı öğrenir, kafanıza takmaz ve onlara yüz vermezseniz stresi kendinizden uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Stresi Azaltan Öneriler

 1. Öncelikle sabırlı olmaya daha çok özen göstermelisiniz. Sabırlı olmak, olaylara daha rasyonel bakmanızı sağlar. En zor durumlarda, en sıkıntılı anlarda bile önünüzdeki sorunun aslında “ölüm kalım meselesi” olmadığını ve tüm bu sıkıntılı durumların aslında “aşılması gereken küçük engeller” olduğunu öğretir size, sabırlı olmak. Sabır yoksa şayet hayatınızda; daha çok öfkelenir, sinirlenir, strese kapılırsınız. Sabır, hayatınıza sükûnet ve kabullenme boyutunu katar. Olaylara farklı perspektiflerden de bakabilmeyi öğrenirsiniz.

spor yapan

 1. Düzenli yaşam biçimi, vazgeçilmeziniz olmalıdır. Erken yatıp, erken kalkan, düzenli beslenen, düzenli olarak spor yapan, yapmış olduğu her işte plan ve program gözeten insanlar, stresle daha kolay mücadele edebilmektedirler.
 1. Panik, telaş ve acelecilikten uzak durmaya özen gösterin.
 1. Başkaları için yaşamayı bir kenara bırakın, kendinize değer verin. Unutmayın, mühim olan, öncelikle, sizsiniz. Sizin düşündükleriniz, hissettikleriniz…
 1. Olayların objektif yanını asla göz ardı etmeyin.
 1. Zevk aldığınız faaliyetlere daha çok zaman ayırınız. İşleriniz ne kadar yoğun olursa olsun kendinize, ailenize, sevdiklerinize mutlaka vakit ayırın.
 1. Sizi her zaman daha ileriye taşıyacağına inandığınız kişilerle muhabbet edebilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, uzun zamandır yapmayı unuttuğunuz ya da ihmal ettiğiniz şeylere vakit ayırabilirsiniz.
 1. Öfkenizi kontrol altında tutabilmek için, nefes egzersizlerine başvurabilirsiniz. Emin olun bir süre sonra, stresle daha kolay mücadele edebildiğinizi göreceksiniz.
 1. Derin bir soluk alın ve tepkilerinizi yumuşatın. Gerekirse içinizden yavaş yavaş 10’a kadar saymayı deneyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissedeceğiniz şeyleri düşünebilirsiniz.
 1. Hayatınızda, şükredip hayranlıkla bakacağınız pek çok şeyin olduğunu unutmayın. Yaşamınız çok ama çok değerlidir ve hayat size sunulmuş olan eşsiz bir armağandır. Her yeni doğan günle birlikte; nefes alabildiğiniz için şükrederek, ne kadar şanslı olduğunuzu düşünün.

evcil hayvan

 1. Günde 10-15 dakika kendinizle baş başa kalarak, zihninizi sakin ve sessiz bir hale getiriniz. Bu sakinliği gündelik hayatınıza uyarladığınızda, olaylara daha rasyonel tepkiler verdiğinizi ve ufak şeyleri büyütmediğinizi göreceksiniz.
 1. Sizi üzen, canınızı sıkan her ne ise bunun ayrıntılarına daldıkça, gerginliğiniz daha çok artacaktır. Olumsuzluklar üzerine odaklı bir yaşam tarzının size zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Bir olumsuz düşünce, bir başka olumsuz düşünceye zemin oluşturur. Bu yüzden endişe, kaygı ve stres yaratan durumlarda dikkatinizi kusurlara ve olumsuzluklara yoğunlaştırmamaya çalışın. Yaptığınız bir işin finalinde, uzun zamandır çalıştığınız bir sınavın sonucunu öğrendiğinizde, şayet sonuç olumsuzsa; öfkelenip, moralinizi bozmadan önce arkanıza yaslanıp düşünün; bir işe adım attığınızda kazanmak kadar, kaybetmenin de var olduğunu. Siz elinizden geleni yapın ve bakış açınızı hep daha iyiye, daha güzele, daha yapıcı olana yönlendirin.  Unutmayın yaşama bakış açınız, hayat kalitenizi belirler.

“Küçük şeyler” bırakınız hep küçük kalsınlar.

Mutlu günler!

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz